Екип на bTV направи експеримент за това кои са най-честите нарушения, които допускаме при шофиране. Само в София в рамките на 2 часа станахме свидетели на близо 30 пътни нарушения между 10 и 12 ч. по обед - часове, в които трафикът в града е сравнително спокоен. Какво още установи проверката ни и как реагира МВР?
Резултатите
Равносметката от проверката ни – 5 коли минали на изцяло червен светофар, 4 спрели на спирка на градския транспорт и 1 - в дясна лента за движение на оживена улица. Успяхме да видим и 4-ма шофьори да карат със скорост от 80 км/ч при ограничение от 50 км/ч. 9 пешеходци пък пресякоха неправилно.
Проверката в София
Точно 10 метра, след като тръгваме - спираме. Засечени сме от друг автомобил, излизащ от паркинг. Малко по-късно на булевард „Витоша“ попадаме на следващия нарушител - жена говори по телефона си, докато се опитва да вземе завой.
Стигаме и до улица „Опълченска“. Само за 10 минути виждаме 4 коли да минават на червен светофар. Свидетели сме и на първата тапа - автомобил спира до кофи за боклук и блокира една от лентите за движение. В същото време камион се опитва да събере боклука и се налага да спре в съседната лента.
Освен шофьори, има и немалко пешеходци нарушители. Въпреки че има подлез, част от тях предпочитат да минат за по-кратко през улицата. Сред пресичащите неправилно са възрастни хора, родители с деца и колички.
Не са малко и тези, които карат с висока скорост. На булевард в „Младост“, например, ограничението е 50. Рекордоьрът за днес караше с 84 км/ч.
Проверката в Сливен
Спазват ли се правилата по пътищата, проверяваме и в Сливен. Този път с полицейски екип. Ставаме свидетели на абсурдна ситуация – след проверка пред очите на полицаи, шофьор прави ново нарушение.
„Непосредствено след проверката започна да изпреварва в лентата за насрещното движение, която е за ляв завой“, каза комисар Димитър Кикьов, началник на сектор „Охранителна полиция“ – Сливен.
Статистиката
По данни на полицията от началото на годината са установени близо 338 000 нарушения. За сравнение, през 2022 г. те са под 290 000. Според „Пътна полиция“ основните причини за инцидентите са:
„Недооценяване на ситуацията, в която се намираме, подценяване на собствените възможности, подценяване на възможностите на превозното средство, което управляваме.“, каза инсп. Мария Ботева от „Пътна полиция“ в ГДНП.
От МВР съветват - когато тръгваме на път, никога да не бързаме.