Европейската комисия следи с безпокойство събитията в България от изминалата нощ и призовава всички страни в тях да проявят необходимата сдържаност. Това заяви говорителят на ЕК Оливие Баи в отговор на журналистически въпрос на редовния брифинг на комисията.
Той все пак акцентира, че ЕК не взима страна по случващото се в България, тъй като това е вътрешен въпрос, свързан с правото на българите да протестират.
„Случилото се е въпрос, свързан както с опазването на обществения ред, така и с уважаването на изконното право на всеки да протестира. Европейската комисия вече призова двете страни да покажат взаимно уважение и ние няма да правим допълнителни коментари”, каза Баи.
Говорителят на ЕК допълни, че е запознат с изказването на заместник-председателя Вивиан Рединг за протестите в България, но подчерта, че тя говори основно за правото на свободно изразяване на мнение и протест в една демократична страна. „Мисля че, тя много ясно каза защо точно симпатизира на протестиращите”, заяви Баи.
Запитан дали събитията в България ще доведат до извънреден доклад на Европейската комисия, той подчерта, че има много ясен график за това кога комисията ще излезе със следващия си доклад за България по Механизма за сътрудничество и оценка.
Световните медии за протеста у нас
Интересът на повечето световни издания е провокиран от факта, че демонстрантите в България са успели да блокират депутати и министри в сградата на парламента за часове наред.
Германският „Шпигел” посочва, че до размириците се е стигнало заради корупция, шуробаджанащина и обедняване на хората.
Френският „Монд” допълва, че хората България излизат, за да се борят с олигархията, която управлява страната.
„Росийская газета", която е официален печатен орган на правителството в Москва, коментира, че българите са показали горещия си балкански нрав, след като са се нагледали на демонстрациите на турските си съседи. Авторът допълва, че това е само разгрявка на протестиращите преди истинската развръзка на политическата криза.