Европейската комисия одобри втората фаза на проекта за изграждане на интегрираната система за управление на отпадъците на столицата, съобщи пресцентърът на Министерство на околоната среда и водите.
Комисарят по регионалната политика Йоханес Хаан подписа решението за официалното одобрение на проекта.
Интегрираната система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община е на обща стойност 360 млн. лв., от които над 256 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда”. Това е най-големият проект, който програмата финаснира. С реализирането му столицата ще има модерна система за устойчиво управление на битовите отпадъци, заявяват от МОСВ.
Съоръжението е предвидено да бъде построено на площадка "Садината" в село Яна. След преработването на отпадъците, полученото гориво ще се използва от циментовите заводи и топлофикациите в страната.Очаква се Столичната община да започне процедурата за избор на изпълнител, а до момента кандидатите са 11.
Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви,че това е първата такава инсталация и е щастлива, че ще се прави с пари от Европа, защото няма да се натоварват софиянци.
Във втората фаза са включени изграждане на Завод за механично-биологично третиране на отпадъците, който е част от цялостната система за дълготрайно решение за отпадъците на столицата и е на стойност около 200 млн. лв. Така ще се осигури оптимално рециклиране на метал, пластмаса и хартия, ще се оползотворяват биоразградимите отпадъци, високоенергийната фракция, отделена от общия поток отпадъци, ще се използва за производство на енергия. Избраната технология е заводът да произвежда RDF гориво. Това е икономически по-изгоден вариант, показва анализ на Европейската инвестиционна банка, който ще спести на софиянци 150 млн. лв. за 20 години, а животът на депото ще се удължи два пъти, тъй като над 3/4 от отпадъците на София ще се оползотворяват.
Проектът започна преди година, когато беше одобрена първата фаза и е в процес на изпълнение. В нея е включено изграждането на депо за неопасни отпадъци, инсталация за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и изграждането на съпътстващата инфраструктура, обслужваща тези обекти (водоснабдяване, пътища и електрозахранване).