Единствено bTV засне внасянето на иска за 300 000 лева обезщетение от лечебното заведение на една от майките на новородените. Целта е извънсъдебно споразумение. От болницата казаха, че сумата за тях е твърде висока.
Както първи ви съобщихме, семействата на двете разменени бебета настояват всяко от тях да получи по 300 000 лева обезщетение. Адвокатът на една от майките Севда Михайлова – Тодор Мангъров днес в болница "Шейново" и депозира претенцията.
По всичко личи, че ще се стигне до съдебна битка. За болницата сумата е висока. А от Столичния общински съвет, който трябва да гласува дали да отпусне парите от бюджета на софиянци, казват, че това няма как да стане без съдебно решение.
С претенцията за обезщетение в ръка, адвокат Тодор Мангъров дойде до деловодството на болницата, за да го заведе и входира. Целта - парите да отидат при едната майка Севда Михайлова и близките ѝ.
„Много тежко преживява нещата. Тя имаше съмнения и колебания дали иска да го приеме, да го отглежда, но сега вече мисля, че ще го гледа. Не само тя търпи вреди от тази грешка на болницата, ами също така най-близкия ѝ семеен кръг, майка ѝ, другото ѝ дете, те също страдат“, заяви адвокатът ѝ Тодор Мангъров.
Сега казусът е в ръцете на болницата. Предстои да бъде свикан съвет на директорите, който да обсъди размерът на обезщетението.
"Същият е твърде висок и не кореспондира по никакъв начин с обезщетенията в доста по-тежки случаи. Например, в случай на смърт на дете обезщетението варира между 150 и 200 000 лева, в случай на загуба на орган, да речем матка, обезщетението варира между 20 и 40 000 лева , при загуба на бъбрек между 60 и 80 000 лева. Като че ли не подлежи на преговори тази сума, ще видим дали това е така“, заяви адвокатът на болница „Шейново“ Вили Костадинова.
След евентуални опити за преговори, последна дума в извънсъдебното споразумение ще има Общинския съвет – принципал на болницата. В ефира на bTV съветници от различни политически сили се обединиха – няма да отпуснат пари от бюджета на София без съдебно решение.
“Първо трябва да изчакаме да мине цялата съдебна процедура”, заяви общинският съветник от “Демократична България” Яна Тодоранова.
“В такива случаи компетентен е българския съд”, добави зам.-председателят на Комисията по здравеопазване в СОС Мила Христова.
„Всички ние сме се заклели, ставайки общински съветници, че ще защитаваме интересите на софиянци включително разхода на публичния ресурс”, каза председателят на Комисията по здравеопазване в СОС д-р Антон Койчев.
Така - ако до десетина дни няма развитие по казуса, адвокат Мангъров ще внесе иска си за 300 000 лева в съда.
“Очаквах това нещо да се случи, това обаче не е много добре за болницата, тъй като това ще доведе до увеличаване на сумата с лихви. 300 000 лева е исканата сума, а 10% са лихвите за 12 месеца. Поне две години би продължило това дело, което ще доведе до оскъпяване на иска”, смята той.