Общото между възстановяването на пари от европейските структурни фондове и даването на надбавки на пенсионерите в България е дефицитът, който забавянията увеличават. Така министърът на финансите Симеон Дянков отговори на съобщение на Европейската комисия от по-рано през деня.

„При европейските програми авансовите плащания се правят от фискалния резерв. В бюджета това се отразява като дефицит на касова основа до момента, в който не се направят окончателните плащания от Брюксел”, се казва в съобщението на министерството.

Дянков отговаря на позицията на Европейската комисия, в което се казва, че решенията по социалните плащания на пенсионерите са компетенция на съответната държава и не зависят от сумите, които Европейската комисия възстановява.

„Дефицитът по Закона за държавния бюджет за 2012 г. трябваше да е 1,1 млрд. лв. и ако от Брюксел не бяха направили окончателните плащания до края на годината, той щеше да мине заложения по закон. Очакваха се плащания за около 800 млн. лв.“, се казва още в съобщението на Симеон Дянков.

Вицепремиерът допълва, че за да се запази фискалната рамка такава, каквато е по закон, е трябвало да се застраховаме и да предвидим и възможността тези пари да бъдат преведени и следващата година.

По-рано днес Европейската комисия разпространи официално изявление, в което опровергава твърдението на министъра на финансите, в което той заявява, че липсата на средства за коледни надбавки за пенсионерите в България е свързана със забавени плащания по линия на европейските структурни фондове.