Европейската комисия разпространи днес официално изявление, в което опровергава твърдението на министъра на финансите на Република България Симеон Дянков от преди Нова година, в което той твърди, че липсата на средства за коледни надбавки за пенсионерите в България е свързана със забавени плащания по линия на европейските структурни фондове.

Въпреки абсурдността на изявлението на финансовия министър, че социалните разходи в държавният бюджет, като пенсии и други, може да по някакъв начин да са директно обвързани със средства отпускани по програмите на ЕС за финансиране на проекти, слабата реакция на българската общественост явно е провокирала Брюксел да реагира на изказването на Симеон Дянков.

В съобщението си до българските медии ЕК уточнява, че „не съществува връзка между коледни надбавки и Кохезионния или структурните фондове”.

„Решенията във връзка със социалните плащания на пенсионерите са изключителна компетенция на съответната държава членка и не зависят от сумите, които Европейската комисия възстановява в рамките на Кохезионния или структурните фондове”, припомня Еврокомисията на Симеон Дянков.

„Тези суми (бел. ред. - по Кохезионния или структурните фондове) се изплащат въз основа на представени от държавата членка заявления за междинно плащане за сертифицирани допустими разходи”, завършва комюникето на Европейската комисия.

Това не е първият случай, в който разбиранията на Симеон Дянков (бел. ред. – с богатия си опит на експерт по страни от Третия свят в Световната банка) противоречат на установените принципи на функциониране на публичните финанси на една държава и мястото й в едно наднационално обединение, каквото е ЕС.

От разминаванията в данните за безработицата в страната, до прогнозите за годишния ръст на развитие на българската икономика, последните три години явно са демонстрирали на Брюксел нуждата от редовно „сверяване на часовника” на министър Дянков.