Две донорски ситуации у нас е имало през последните два месеца, отчетоха от Изпълнителна агенция "Медицински надзор".

Но заради забраната за трансплантации по време на извънредното положение, органите са предоставени на други държави. Сега присаждането на органи отново е позволено.

Преди половин година 29-годишният Мирослав чува диагнозата "кардиомиопатия" - заболяване, при което дейността на сърцето е тежко засегната.

Сега кардиодефибрилатор го поддържа жив.

„Като изпаднеш в миокардия, той се включва с електрошок“, обясни Мирослав Тодоров.

Когато през март властта обяви извънредно положение и забрани трансплантациите, Мирослав разбира, че има нужда от ново сърце, а с разрешаването на операциите, надеждата му отново се връща.

„Мечтая всички хора, които имат нужда от такива трансплантации, да се направят и да се спасят животите им“, каза Мирослав.

През двата месеца извънредно положение е имало две донорски ситуации.

Спасени са 5 европейски граждани на Гърция и Германия. И за щастие, по време на забраната, не е имало спешен български пациент.

„Общата забрана за трансплантации нямаше да засегне случаите на спешност, защото никой не може да бъде лишен от медицинска помощ поради такава причина“, заяви Росен Иванов, ИАМН.

А работата на трансплантолозите в условията на COVID-19  ще изисква повече усилия.

"С наличието на COVID времето за подготовка на донорите, подготовка на реципиентите, се удължава с изчакване на PCR-тестовете. Трябва да бъдем 100% сигурни, че този риск е сведен до минимум“, обясни проф. Никола Владов.

В момента 1170 души чакат за трансплантация у нас.