Два случая на западнонилска треска са регистрирани в страната за периода 7 – 13 октомври 2024 г. Това показва справката на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), публикувана на интернет страницата на институцията. 

За предходната отчетна седмица в страната е регистриран само един случай на заразата. А миналия месец диагнозата беше поставена при трима души, като двама от тях са починали.

Първият случай за октомври е потвърден в София, показва справка на Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ). А по данни на НЦЗПБ вторият случай е регистриран като вероятен.

От началото на годината са регистрирани 27 случая на западнонилска треска, припомня БТА.

През 2023 г. не е имало регистрирани случаи, показват още данните. Общо 15 са потвърдените случаи на заразени със западнонилска треска в София за септември т.г., показват справките, публикувани на сайта на регионалната инспекция.

Инфекцията с този вируса е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода юли-септември заради активността на комарите, припомнят от НЦЗПБ.

Без симптоми са 80% от инфектираните хора. Около 20% от заболелите обаче се оплакват от главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите и увеличени лимфни възли.

При по-малко от 1% от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.

Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, допълват от НЦЗПБ.

„Не е изненада увеличаването на случаите на Западнонилска треска“, каза държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по повод последните данни от Националния център по заразни и паразитни болести, според които случаите в България от началото на годината са 27, а за същия период на миналата година няма регистриран нито един.

По думите му подобни са данните за цяла Южна Европа, като основната причина е промяната на климата и повишаването на температурите през лятото, което е създаване на по-добри условия за развитие на приносителите. „Това се отнася не само за Западнонилската треска, така че този процес ще продължи и занапред, каза още той. Възрастните хора с някакви промени в имунитета са най-рисковата група както за усложнения в резултат на Западнонилска треска, така и на грип, ковид, други вирусни инфекции“, посочи още той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK