Корабът „Верила“, на чийто борд бяха открити рекордните 300 килограма кокаин, е освободен и ще отплава от Ирландия. Новината съобщи мажоритарният акционер в компанията - собственик на плавателния съд Кирил Домусчиев.

Той отрече екипажът да е знаел, че превозва дрога. От 6-членният екипаж читирима вече бяха освободени. Задържани остават двама.

„Ако компанията имаше някаква вина, този кораб щеше да бъде конфискуван. Масово се търсят варианти от криминални структури и организации, тъй като е ясно, че наркотиците масово се превозват по море. Това не е нито първият, нито последният случай в корабоплаването“, каза мажоритарният акционер в Български морски флот Кирил Домусчиев пред bTV.

Корабособственикът съдейства на разследващите в Ирландия. Текат и вътрешни проверки на екипажите защо се е стигнало до трафик на кокаин.

Снимка: bTV

„Дълбоко се надявам, че ще се стигне до присъди за хората, които са качили този наркотик на борда. Ние не можем да знаем дали някой има желание да извършва криминални прояви, дали не е контактна от криминални организации и са му предложени някакви големи пари, за да направи някоя щуротия“, заяви още Домусчиев.

Компанията ще съди двамата задържани за трафик на наркотици българи заради финансови и морални щети.

Собсвеникът на „Верила“ притежава и „Руен“, който все още е в плен на сомалийски пирати в арабско море - с тях преговаря за откуп международен екип, потвърди Домусчиев.

„Сомалийски пирати, не са хути, пари, няма други искания, всичко е пари. Знаем го къде е корабът, за съжаление военните фрегати не посмяха да се намесят заради опасността от риска за човешките животи. Човешкият живот е по-ценен от стойността на кораба“, каза той.

Екипажът е очаквал въоръжена охрана да се качи на кораба буквално часове преди нападението, но пиратите са атакували по-рано.

„Руен трябваше да качи въоръжена охрана, просто го деляха 12 часа. Зоната, в която го плениха е зона, която никога в историята не е пленяван кораб. Прекалено далеко е от Сомалия“, заяви Домусчиев.

На борда на „Руен“ са останали 7 моряци от България, 9 - от Мианмар и един от Ангола.