До месец авиобазата във Варна ще разполага с още един вертолет. Това каза днес командирът на отделната вертолетна авиобаза „Чайка” на Военноморските сили подполковник Спас Спасов, съобщава БТА.
Преди две години ВМС загубиха един от своите хеликоптери „Пантер” по време на учение в Черно море, като тогава загина пилотът.
„В случая сме купили възможно най-добрия хеликоптер в света, най-добрия хеликоптер. И понеже застраховките не важат за военната техника, само се застрахова живота, сме загубили 50 млн. вчера, освен безценния човешки живот на един прекрасен летец. Но и 50 милиона, колкото коледните надбавки на пенсионерите”, коментира тогава премиерът Бойко Борисов.
Машината, която сега ще дойде в база „Чайка”, е модел „Дофин” на „Еърбъс Хеликоптерс”. От публикация във в.”Българска армия” става ясно, че вертолетът се предоставя на нашата страна в рамките на уреждането на арбитражно дело с авиопроизводителя, който по договор от 2005 г. достави и машините „Кугър” и „Пантер”.
Подп. Спасов посочи пред журналисти, че новата машина ще е характеристики, сходни на „Пантер” (двата модела са от едно "семейство", като оригиналният дизайн датира от 70-те години - б.р.), но вероятно ще има разлики в оборудването.
Инцидентът с „Пантер” и друг, при който падна военен Ми-17 и загинаха двама пилоти, повдигнаха въпроса за подготовката на екипажите и възможностите летците да поддържат форма с наличната в момента годна за полети техника и консумативите за нея.
През тази година пилотите от авиобазата имат по около 500 летателни часа, подчерта командирът на база „Чайка”. Според него съставът е висококвалифициран и покрива всички необходими стандарти.
Вертолетите от базата нямат проблем да кацат и на оборудван плавателен съд, допълни Спасов. Той изрази съжаление, че пилотите нямат такава подготовка, тъй като няма български кораб, който да позволява такива маневри.
Според него нещата ще се променят, когато бъдат построени новите многофункционални съдове на флота. Проектът, който заедно с новите изтребители и бронираните машини на пехотата, е сред приоритетните за Министерството на отбраната, е съпътстван от много проблеми.
След последните обсъждания на процедурата в парламентарна комисия стана ясно, че вероятно няма да се сключи договор за плавателните съдове в рамките на годината, посочва специализираният сайт maritime.bg.