В болница "Шейново” последните години се залага основно на отношението. Освен училище за бременни, има и ден на отворени врати. Много от родилките идват да се запознаят с условията, посещават и женската консултация. Това заяви в предаването "Тази неделя” директорът на болницата д-р Румен Велев.
"През последните години, залагайки на тезата за подобряване на отношенията и връзките между пациентите, ние ставаме все повече приятели с нашите пациенти и постигаме доста добри резултати. Това, че успяхме да създадем тези самостоятелни родилни зали, променя философията на раждането”.
Д-р Велев обясни, че пациентката е сама в родилната зала и залите са така ситуирани, че в средата си те правят нещо като кръг, където е акушерският пост, в който се намират акушерките, за да имат визуален контакт с пациентите.
Болницата предоставя и възможност жената да има придружител, като за момента присъстват само бащи и майки, допълни той.
Адела Качаунова адвокат от Българския Хелзинкски комитет каза, че най-честите сигнали при тях са свързани с пълно игнориране на отказа на пациентката да й бъде извършена определена процедура, например, ако не желае да бъде стимулирана с окситоцин. Другото важно нещо е правото на неразделяне с бебето.
„Една жена може да откаже всичко и ние не можем да направим нищо, без да се съобразим с нейното желание, освен в състояние, в което е заплашен нейния живот. Когато една пациентка каже, че не желае да бъде стимулирана с окситоцин, ние се съобразяваме”, категоричен е директорът на „Шейново”.
„Затова казваме, че променяме философията – бебето остава в тази стая 2 часа. В България традициите са такива, че ние наблюдаваме родилката в помещението два часа след раждането. Доскоро тези бебета, които майките раждаха, ние ги занасяхме в детски кът наблизо до родилната зала. Сега бебето остава при майката, може да й го сложим на гърдите, може да го захрани още в родилна зала. Но майката може да се умори, може да е в анестезия, ние трябва да имаме някакъв детски кът, където да го сложим”.
Има майки, които не желаят бебетата да бъдат при тях. Ние сме го заявили така – майката казва, че иска бебето да бъде при нея и до 22.00 часа вечерта бебето може да бъде при майката, допълни докторът.
По отношение на раждането с цезарово сечение, д-р Велев заяви, че процентът на цезаровите сечение в последните години нараства, но, според него, това се дължи на редица медицински основания и на едно презастраховане от съдебни дирения.
Той допълни, че предстои сериозен медицински дебат. В рамките на месец-два ще се анализират всички причини за цезаровите сечения у нас, ще се направи анализ на майчината смъртност, защо се почакват случаите с цезарово сечение. Това е световен проблем, не е само проблем за България, коментира още д-р Велев.
При голяма част от страните, които дебатират тези неща – в основата стои изразходването на голям финансов ресурс. Ние не правим повече цезарови сечения, за да изкарваме повече пари от касата, защото тя заплаща еднакво и нормалното и цезаровото сечение, коментира още директорът на „Шейново”.
Нещата трябва да се върнат към самото начало – зачитане на човешкото достойнство. Жената трябва да бъде уважавана в целия процес, заяви адвокат Адела Качаунова и допълин, че извън София положението често е трагично.
Оптимална жизнена среда е право по конституция. Обучението на кадрите е много важно, допълни Нели Мутафова от Сдружение "Родилница”.