Задължително родителско съгласие за социалните мрежи, обмисля да въведе Франция.
Какво се търси в интернет? Попитахме младежите.
„Някакви инфлуенсъри, страници в инстраграм“, каза един от тях
„Спорт, разни видеа, които ти донасят допамин“, сподели друг.
Планираната мярка във Франция задължава социалните мрежи като ТикТок, Снапчат или Инстаграм да проверяват възрастта на потребители си и ако са под 15 години, да се изисква родителско съгласие.
„Живея във Франция, имам две деца и съм съгласна с новите мерки. Бих искала да има контрол по социалните мрежи, защото са източник на много вреди за подрастващите, специално онлайн тормозът е голям проблем тук. Смятам да позволя на децата си достъп след 15 годишна възраст“, каза Весела Царска, майка на две деца.
Подобно на България социалните мрежи във Франция не могат да приемат абонати под 13 години. Но на практика това не се спазва, като първата регистрация е на около 8-годишна възраст, казват експерти. Ако новите правила влязат сила, сайтовете, които не ги спазват, ще получат глоба до 1 процент от световния им оборот.
„Проблемът е, че това би принудило компаниите да се подсигурят, че не нарушават закона и да събират още повече данни, за да са сигурни“, каза Емануил Георгиев, експерт към Центъра за безопасен интернет.
Сред рисковете за младите са порнографията, онлайн тормозът, методи за привличане на вниманието и налагането на недостижими стандарти за красота.
Само за година Центърът за безопасен интернет у нас е обработил над 20 000 сигнала.
„Само чрез регулация трудно ще станат нещата затова най-адекватният начин да се подготвят отрано колкото е възможно по-рано за виртуалната среда. Да се развие дигитална медийна грамотност на децата“, посочи Емануил Георгиев.
Инфлуенсърът и преподавател Ивелина Пиралкова смята, че в мрежата има неподходящо съдържание, което изкривява представата на децата за света. И се опитва да промени това.
„Искам да им покажа, че ученето и образованието са важни и полезни и могат да бъдат забавни, другото е любовта към природата, живота и да им покажа, че могат да се наслаждават и на качествено съдържание в интернет“, каза тя.
Предстои решението на Европейската комисия.