Детските градини не искат да приемат деца с диабет. Пациентски организации предупредиха, че това вече е практика.
Стефания е на четири години, но не посещава детска градина, не защото не са я приели, а защото е болна от диабет. След преговори, директорката все пак склонила, но с уговорки.
Според майката Татяна Георгиева условията били първо да декларира, че отговорността е изцяло нейна и второ, да води детето на градина и да го придружава от 8 до 12 часа, което е абсурдно, защото така може да си я гледа вкъщи.
Грижите, които Стефи изисква са много специфични, детето се нуждае от чужда помощ, обясняват от управата на детското заведение. В градината има медицински сестро, но те не са обучени да се занимават с инсулинозависими деца.
Майката на Стефания ще подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация. От Столичната община са започнали проверка.
Асоциацията на децата с диабет предупреждава и за друга практика - пациентите доплащат за инсулин, който се поема напълно от държавата.
„За мен това, че сега се появяват такива сигнали, че карат хората да си доплащат и то за лекарствени продукти, които са 100% реинбурсирани от държавата е просто безумие,” коментира здравният министър Десислава Атанасова.
От Националната аптечна камара обясниха за bTV, че от 1 октомври Здравната каса е договорила по-ниски цени на инсулина. Актуализацията е влязла в сила веднага, а производителите не могли да компенсират аптеките моментално. В този случай разликата в цената трябва да се плати - или от аптеката, или от пациента.