В 53-ия ден на протести недоволството от София се пренесе във Варна – до резиденция "Евксиноград".Там на лятна почивка са депутати и министри.
На входа на резиденцията имаше около 40 души, въпреки, че в страницата на кампанията във Фейсбук бяха регистрирани над 1000.
Днешният протест е разрешен от общинската администрация, но с условието да не се блокира пътят за курорта Златни пясъци. Точно това обаче стана около 19:30. Протестиращите блокираха международния път Е-80 в посока курортните комплекси и в посока Варна. Веси Белкинова от окупиращата резиденцията добави, че вярва в успеха. „Изчакваме софиянци, тогава ще се съберем най-много, предполагам. Ще успеем, надявам се".
Протестиращите бяха категорични, че сега не е време за ваканции. Те призоваха за оставки и блокираха за около половин час пътя за Златни пясъци.„Хората, които отиват в парламента и в министерски съвет, ние считаме, че нито представляват българския народ, нито работят за българския народ”, категоричен беше Тони Вълчев .
„23 години досега никога не съм участвала в протести. Но, много, направо под достойнството на тия хора, как може такава безпринципна коалиция да направят", добави Ана Лечева.
Инвазия по вода
В същото време на плажа до резиденцията в местността Траката водолази и хора с лодки се опитваха да влязат на територията на Евксиноград по вода. Двамата водолази всъщност са и едни от организаторите на протеста от „Обединени варненци за Варна" или т.нар. Група на дакелите. Хората, които щурмуват с лодки пък са протестиращи подпомогнати с плавателни съдове от рибарите от рибарско селище Траката.
Въоръжени с водолазна екипировка, Ивайло и Радостина атакуваха Евксиноград под вода. Те опитаха да занесат плакат, с надпис „оставка", на плажуващите в резиденцията. „Те сами трябва да си я развалят и да си ходят. Бих се радвал, ако на бат'Сали му разваля почивката". Ивайло Василев
По средата на разстоянието двамата бяха пресрещнати от охранители с моторна лодка, които не им позволиха да продължат към плажа на резиденцията. Причината - достъпът е ограничен, а и районът - забранен за водолазна дейност. Затова плакатът бе оставен на камъните на близката буна. „Плажуваше ни се, но явно там не може всеки да излиза", обясни Ивайло.
Планираната в социалните мрежи инвазия с лодки не се случи, а атака на делтапланеристи се очаква в петък.
Протестиращите запазиха минута мълчание в памет загиналите миньори от Ораново.
Продължава и пешеходният поход на четирима протестиращи от София до морето. Групата има нов член, който е догонил похода с велосипед. Колоездачът разбрал за инициативата от медиите. Очаква се протестиращите да пристигнат в Евксиноград на 15-ти или 16-ти август.
В София - мълчаливо
Междувременно в София се провежда 53-ият протест от серията ДАНСwithme. Протестиращите ще шестват мълчаливо в памет на загиналите миньори и обвения ден за национален траур. Много от тях са облечени в черно.
"Държавата е в траур. Тя трябва да е траур постоянно. Това, което се случва в Ораново е символ на това което се случва в държавата през последните 10 години", коментира един от протестиращите. друг добави, че със сигурност всеки си е дал сметка какво е да избираш между хляба и живота. "Съболезнования на близките. Затова и протестът е по-тих", обясни друг от шествието.
Към 20.00 часа около 100 души са се събрали на ларгото пред Министерски съвет в София, съобщиха от пресцентъра на МВР.