Премиерът на България Николай Денков е заявил пред "Политико", че е крайно време у нас да се сложи край на модела, при който правоприлагащите органи и службите си затварят очите, когато става въпрос за разследване на случаи, в които "Москва може да дърпа конците". 

Според Денков у нас е имало практика на така наречените "широко затворени очи".

"Денков дойде на власт на 6 юни и е изправен пред брутален опит да насочи крехкото си правителство към пронатовска и проукраинска траектория в страна, в която руската пропаганда и властови мрежи, упражнявани чрез шпионските служби и организираната престъпност, държат огромна хватка", пише "Политико".

Един от приоритетите на новото правителство е мащабна реформа на разузнавателните служби с цел изкореняване на агентите на Москва. Опитите на властите обаче срещат съпротивата на президента Радев, който е смятан за промосковски настроен и който в момента подписва заповедите за назначаване на шефовете на различните служби за сигурност, което възпрепятства всяка промяна в системата, пише още западното издание.

За да преодолее това препятствие, реформаторското правителство ще се опита да промени закона, което ще отнеме "един или два месеца, освен ако президентът не промени мнението си, което мисля, че би било съвсем разумно за него", казва българският министър председател. 

По-късно днес се очаква дебат по декларацията, поощряваща приемането на Украйна в НАТО. 

Темата за Украйна в Народното събрание днес се разви в няколко посоки. Декларацията, която трябва да подкрепи членството на страната в НАТО, е в дневния ред на депутатите, но те все още не са стигнали до гласуването на тази точка.

Тази декларация се подкрепя от всички формации освен от „Възраждане“ и от БСП.

Част от партиите приветстваха идеята и намерението за визита на украинския президент Зеленски, ако се стигне до такава. Според други трябва да се търси откъде е изтекла информацията за това посещение, защото поставя Зеленски под риск.

Междувременно стана ясно, че от ГЕРБ предлагат да продадем реакторите на „Белене“, които не използваме, на Украйна, което предизвика остри реакции.

„Президентът Зеленски е един от хората, които в момента определят световната политика, водейки война с агресора Русия. Подобно посещение би било много добър знак за демократичната общност в България, за препотвърждаване на евроатлантическите задачи и цели. Признание и за това, което България прави в последните месеци. Ако има такава визита, с него, разбира се, ще се видим“, посочи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

За АЕЦ „Запорожие“ той заяви: „От първия ден на войната казвах, че само това ме притеснява. Това е най-голямата ядрена мощност, най-голямата ядрена бомба в Европа.“ 

ДПС смятат, че още е рано да се коментира визитата на Зеленски. Тревоги, но от друго естество, изразиха и от „Възраждане“.

„Тагарев каза че може да се създаде американска база на Черноморието. Американска база – военна, в бургаския залив. Това е игра с огъня и може да ескалира конфликтът“, заяви лидерът на партията Костадин Костадинов.

От БСП заявиха, че настояват за оставката на министър Тагарев.