Чужденци да идват на рехабилитация у нас - тази възможност обсъдиха в Кюстендил държавата, местната власт и хотелиерите. Според тях привличането на чужди туристи би донесло печалби на икономиката. Ползват ли се обаче по предназначение минералните ни извори?
В България минерална вода има много. На места като в Банкя например я използват не само за спа процедури. Освен за балнеолечение, бутилиране и лична консумация - там с нея мият и улиците.
„Част от водата, това е една наша идея, която я реализирахме - използваме остатъчната вода, която отива в реката и не се използва за други нужди - използваме за миене на обществените пространства в град Банкя. Това са парковете, вие сами видяхте, това е система от 1 кубик”, каза Рангел Марков, кмет на район Банкя.
По закон хората, в чийто район има минерални извори, ползват свободен достъп до водата.
„Все пак това е национален ресурс и гражданите трябва да имат право да имат достъп до него”, заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
В село Баня, Разложко, минералната вода привлича стотици туристи.
„Хората непрекъснато идват, интересуват се. Какво лекува точно минералната вода, ние направихме изследвания в съответните лаборатории, водата е с много добри показатели, както за балнеология, така и за пиене”, обясни Емил Пашалиев, управител на спа комплекс.
Повече от половината минерални находища в България са дадени за ползване на общините. От своя страна пък те ги отдават на концесия. На срещата в Кюстендил не присъстваха представители на здравното министерство - затова остана без отговор въпросът как да стимулираме чужденци да се лекуват у нас, като ползват средства от националните си здравни каси.