„Водим война с невидим, микроскопичен враг и трябва да се справим. Ние сме във война. Очакваме пикът на коронавируса да дойде, надяваме се да е на по-ниско ниво, отколкото в Италия“.
Това каза в интервю за БГНЕС общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова по повод Световния ден на здравето.
„Нас ни интересува повече колко хора имат изградени антитела срещу коронавируса. Колкото повече такива хора имаме, това означава, че сме готови да намалим тези ограничителни мерки и да излезем на улицата. Но докато това все още са на 100 души – един, означава, че обществото не е преживяло тази инфекция и нямаме колективния имунитет, за да се справим с инфекцията“, каза д-р Николова.
„Имам двама пациенти с коронавирус. Те са на антибиотична терапия, в добро общо състояние. Започва се със симптоматична терапия – с медикаменти, които даваме за температурата, за повишаване на имунната защита, повече витамини и следим състоянието на пациента. Не бива да се забравя, че това е вирусна инфекция. Макар и коронясана, тя е вирусна инфекция“, обясни тя.
Когато се прецени, че има нужда, се включва и антибиотична терапия. Тя обикновено продължава около 10 дни.
„Антибиотикът е не, за да убиваме вируса, а защото като всяка една вирусна инфекция, снижавайки тотално имунната защита, той отваря широко вратата за всякакви бактериални инфекции“, поясни общопрактикуващият лекар.