COVID картината у нас: Бележим спад в броя на болните и настанените в болница, но новите случаи са отново повече от излекуваните.
За последното денонощие новите случаи са над 3146, а излекуваните са с около стотина по-малко. Процентът на положителните проби е 7,6 при направени над 40 0000 теста. В болница са отново над 8 000 души, смъртността остава висока - починалите са 175 души.
На графика виждате и спада в броя на настанените в болница. В сравнение с 10 ноември, когато бележим най-високи стойности на хоспитализираните, тази броят им е спаднал с около 400.
Математикът проф. Николай Витанов изчисли че в момента 100 болни заразяват 92-ма здрави, а броят на активните случаи намалява.
Смъртността, според проф. Николай Витанов, ще спре да се увеличава от средата на другата седмица.
„Трябва да се продължи надолу към 2000, за да може да си изкараме спокойна Коледа. Дали ще стане така, не е сигурно. След като се пречупят трендовете, няма нужда от тотален локдаун. Това е като след дъжд качулка. Смъртността обаче е все още висока и там трябва да се вземат някакви мерки“, коментира проф. Витанов.
По думите на проф. Витанов изцяло зелена карта на заболеваемостта можем да очакваме през май догодина.
Според вирусолога проф. Любомира Гломб тестването помага за ограничаване на разрастването на заразата, но най-сигурната превенция си е ваксината.
„При инфекциозните болести големият проблем е това, че те бързо ликвидират човека. Трябва да се пазим, а един от начините е да правим тестове по-често, за да се локализират индивидите, които биха били опасни за останалата част от обществото“, коментира доц. Гломб.
Причината за недоверието на българите срещу ваксините според експерта от Центъра за анализи и кризисни комуникации Даниел Киряков са освен психиката и преживяванията на хората, и инфодемията.
„От една страна имаме официални източници на информация, към които трябва да се обръщаме, имаме политици и лидери. Имаме и обратния пример – хора, които по една или друга причина - лична, историческа, не вярват или са пропуснали определени етапи от своето образование“, смята Киряков.
Всички области подобряват показателите си спрямо петък. Две от тях вече имат 14-дневна заболеваемост под 1000 на 100 000. Това са Варна и Перник. А област Кърджали отново се връща в жълтата зона.