Централната избирателна комисия (ЦИК) разполага с 26 дни, за да организира предсрочния вот. Вече е ясно, че след решението на съда има нов вариант на изборен протокол. Може ли той да забави отчитането на резултатите?

На 2 април ще гласуваме с хартиена бюлетина или с машина. Изборът трябва да направи сам всеки гласоподавател.

Новото е, че този път резултатите от машинния вот ще са на база на преброените разписки от машините, които вече имат силата на бюлетини. А не както преди - на база на протокола от устройството.

Сега в края на изборния ден членовете на секционните комисии ще броят хартиените бюлетини от едната кутия, бюлетините от машините от другата кутия. И ще записват резултатите в две отделни кутийки в протокола, а след това ще се попълва и сбора от двата резултата в трета графа.

Всичко това трябва да се случва пред камера, която започва да снима в края на изборния ден.

По-малко от месец преди вота голямата въпросителна е как ще бъде заснето преброяването на бюлетините.

„Ние все още нямаме информация в ЦИК какви ще бъдат тези устройства, но те ще бъдат мобилни. Ще бъдат поставени вероятно на стойка на масата, на която ще се брои и устройството трябва да показва бюлетината и да се вижда как е гласувано“, каза зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.

Затова и държавата трябва да закупи около 12 300 устройства с висока резолюция.

„Ако няма такива устройства, няма да има видеонаблюдение. Надявам се да не се стигне до там. В крайна сметка не трябва да забравяме, че в изборното помещение има наблюдатели, застъпници, представители на партии, които могат да гарантират, че СИК се отнася отговорно“, уточни още Матева.

Задачата да осигури видеонаблюдението, както го изисква законът, е в ръцете на „Информационно обслужване“. От избирателната комисия вече са решили как ще се записват резултатите в изборния протокол.

„Ще се записват поотделно данните от гласуването с хартиени бюлетини, от гласуването с бюлетините от машините, и общия сбор на съответната графа“, поясни още Матева.

От ЦИК съветват секционните избирателни комисии да не бързат и внимателно да отчитат резултати, за да не се стига до грешки.

Утре е последният ден, в който сънародниците ни зад граница могат да подават заявления за гласуване. До момента това са направили малко под 36 000 българи в цял свят.