"В скандала за собствеността на изданията на Медийна група „България” виждаме отражение на написаното в докладите на ЕК. Това не е изолиран случай, това е система – така функционира държавата. Чухме, че ВСС е зависим от вътрешния министър Цветан Цветанов. Чухме как една медийната група се използва за груб политически шантаж. Чухме, че журналистиката в България е зависима... Чухме страшни неща – и то от думите на един самозабравил се медиен олигарх". Така зам.-председателят на ДСБ Радан Кънев коментира пред bTV появилия се в края на миналата седмица по медиите запис на разговор между съиздателя на "Труд" и "24 часа" Любомир Павлов и неизвестно засега лице.

В разговора се обсъжда как бизнесменът очаква разследването срещу него и съдружника му Огнян Донев да бъде прекратено с помощта на следователя и прокурора. Върху тях щял да окаже натиск Цветанов, който бил в близки отношения с Павлов.

Вчера обаче прокуратурата повдигна обвинения за пране на пари на двамата собственици на вестниците. Делото срещу Павлов и Донев тръгна след сигнал, подаден от бившите им съдружници Христо Грозев и Карл фон Хабсбург заради спор за собствеността на "Труд" и "24 часа".

„Записът на разговора на Павлов според мен е автентичен – това може да забележи всеки, който някога се е занимавал със звукови файлове и радио. Аз не знам кой е източникът, но все си мисля, че може да е самият Павлов, той има склонност към доста изкривени схеми. Иначе той твърди, че разговорът е подправен и има наслагване на гласове, това може лесно да се провери. ДАНС сега разследва автентичността на записа”, коментира от своя страна Христо Грозев.

По думите му няма съмнение, че бившите му сътрудници Павлов и Донев са участвали в схема за пране пари – разследването стигнало до различни офшорни фирми в Кипър и на други места в чужбина, в които е замесено и името на крупния бизнесмен с интереси в областта на енергетиката Христо Ковачки. Схемата все още се разследва от ДАНС по настояване на парламентарната комисия за контрол на ДАНС, чийто ръководител е председателят на ДСБ Иван Костов.

Снимка: Донев и Павлов, btvnews.bg
Снимка: btvnovinite.bg

Грозев разясни, че с колегата му Карл фон Хабсбург заподозрели измамата от документи, които видели след сделката за купуване на изданията на ВАЦ в България. От написаното ставало ясно, че въпросните офшорни фирми са станали гаранти за заема по сделката. „Започнахме разследването дни след сделката. Започнахме да задаваме въпроси на Павлов и Донев за тези фирми и оттам напрежението ескалира и се стигна до скандала и до решението да присвоят тези дялове”, допълни Грозев.

Той коментира и начина, чрез който е станало фалшифицирането на документите за прехвърлянето на собствеността на вестниците. „Павлов и Донев твърдят, че има мой подпис под документите, но такъв подпис няма, който да дава право на Донев да присвои 83% от собствеността. Първоначално той трябваше да има 43% от изданията, но в последствие сам предложи делът му да бъде намален до 40%. Излиза обаче, че е използвал първоначалния документ и този след него, за да твърди, че има 83% от акциите”, добави още Христо Грозев.

Според него Търговският регистър също потвърдил, че става въпрос за един и същ документ по собствеността на изданията, но Павлов и Донев приложили фалшиво пълномощно и така убедили институциите в правотата си.

Вчера прокуратурата обяви, че в основата на обвиненията за пране на пари стои именно сделка с имущество, придобито чрез тежко престъпление - документна измама.