Прокуратурата е повдигнала обвинения срещу собствениците на Медийна група „България” Любомир Павлов и Огнян Донев. Двамата ще отговарят пред съда за пране на пари, а Павлов трябва да се защитава по още две точки - документна измама и невярно документиране. В основата на обвиненията е покупката на вестниците „Труд” и „24 часа” и останалите издания от медийната група.

Огнян Донев беше привикан на разговор в Националната следствена служба, след който отказа коментар и напусна с адвоката си Даниела Доковска мълчаливо.

Съдружникът му Любомир Павлов, който пристигна два часа по-късно, заяви, че предприетите действия от страна на институциите са абсурдни. Той допълни, че ако в прокуратурата наистина "са инвестирани" 1 милион лева, за да бъде повдигнато това обвинение, то това е смехотворно.

На двамата е наложена мярка за неотклонение "парична гаранция" от по 50 000 лв., която Павлов заяви, че ще обжалва.

Документна измама стои в основата на обвиненията срещу Любомир Павлов и Огнян Донев. Доказателствата били достатъчно да се твърди, че с четири документа с невярно съдържание Павлов съзнателно е дал възможност на Донев да получи чуждо движимо имущество - 43% от акциите на медийната група.

Впоследствие 40% от придобитите преди това общо 83% от дяловете са били върнати обратно на Павлов. Според прокуратурата става въпрос за пране на пари, тъй като сделката е била осъществена с имущество, придобито чрез тежко престъпление - документна измама, обясни говорителят на софийското обвинение Румяна Арнаудова.

На този етап обаче не е ясна „изпраната” сума.

Делото срещу Павлов и Донев тръгна след сигнал, подаден от бившите им съдружници Христо Грозев и Карл фон Хабсбург заради спор за собствеността на вестниците "Труд" и "24 часа".

На пресконференция по-късно през деня Грозев обяви, че Любомир Павлов му е предложил да му върне парите, които е инвестирал, за да бъдат оттеглени обвиненията. По думите на бившия съдружник обвиненият Павлов го е накарал да се срещнат преди месец и половина „на улицата”, отправяйки му офертата „да спрем да се цакаме”. Грозев обаче отказал, тъй като Павлов вече бил „унищожил” репутацията му.

Карл фон Хабсбург определи предприетите действия като доказателство за работеща съдебна система, която не се влияе от натиск: „Това, което се случи днес, е само една стъпка по пътя, трябва да видим какво ще последва през следващите дни и месеци”.