Служители на МВР са обслужвали клиентите на частен СОТ, а полицията е ощетена с десетки милиони левове. Това стана ясно от доклад на инспектората на МВР, за който bTV разказа вчера. От документа личи, че от 10 години бюджетът на министерството е бил източван чрез неизгодни договори, а полицаи са охранявали с приоритет клиентите на частна фирма.
Настоящият председател на Народното събрание Михаил Миков е бил министър на МВР, когато е сключен последният и най-голям договор, според който министерството става подизпълнител на частна охранителна фирма. Няколко месеца по-рано вече е ясно, че подобни договорки са незаконни и през май 2008 г. те са прекратени. Въпреки това, само 4 месеца по-късно ръководеното от Миков МВР подписва пореден договор, според който полицията се задължава да реагира на повикванията на клиенти на частна охранителна фирма. Тя плащала на полицията 15 лева на повикване, а услугата струвала на МВР в пъти повече.
Председателят на Народното събрание днес отказа да коментира темата, въпреки констатацията в доклада. А тя е, че договорите са не просто неизгодни, но и в разрез със закона. Договорите са сключени от директорите на областни дирекции и формално министърът не носи отговорност. В доклада обаче са включени свидетелства на шефове на областни дирекции, които разкриват, че са били натискани и принуждавани от висшето ръководство на МВР да сключат неизгодните сделки.
Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, който днес беше в кабинета на Миков , обясни пред bTV, че няма какво да обсъжда по доклада. Договорите продължават да функционират и по времето на Цветан Цветанов като министър.
Най-голямо внимание в доклада се отдела на фирмата „СТРОНГ-ЕС”, която е използвала полицаи за частна охрана на над 2000 обекта. Екип на bTV потърси двамата собственици на фирмата Владимир Цолов и Драгомир Мицов. Въпреки уговорката, г-н Цолов не ни е потърсил. Другият съсобственик открихме по телефона, но той отказа коментар и заяви, че не участва в управлението на фирмата, а само получава дивидент.
Владимир Цолов е бивш полицай, принуден да напусне НСБОП през 2002 г., когато са засечени негови срещи със застреляния по-късно гангстер Константин Димитров-Самоковеца.
Според проверяващите, използването на полицейските сили за частен интерес е довело до загуби на десетки милиони левове. Освен финансовите загуби, нарушенията са застрашили безопасността на полицейски служители. Случвало се е хората под пагон да реагират на сигнали за обекти, които дори не са били поети за охрана от въпросната фирма „СТРОНГ-ЕС”.