Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за енергетиката. Промените бяха предложени от енергийното министерство. Те бяха подкрепени с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

През 2026 г. всички битови потребители трябва да излязат на енергийния свободен пазар. Законопроектът предвижда и Националната електрическа компания (НЕК) от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик на електроенергия.

Регулираните цени за крайните битови потребители ще се прилагат до 31 декември 2025 г. Предвидена е възможност за компенсиране на битовите клиенти за разходите за закупуване на електрическа енергия в рамките на регулаторния процес за периода до 2026 г.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще определя компонента от регулираната цена на крайния снабдител във връзка със снабдяването с електрическа енергия на битови крайни клиенти. Регулаторът ежемесечно ще определя компенсация за покриване на част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител по регулирани цени.

Въвежда се е и понятие за "уязвим клиент за снабдяване с електрическа енергия“.

 

До 31 май 2024 г. КЕВР и Министерството на енергетиката ще провеждат информационни и разяснителни кампании за битовите крайни клиенти, за ползите от либерализацията на пазара, възможностите за избор на краен доставчик и възможностите за компенсиране на цените на битовите крайни клиенти.

Според промените след две години битовите потребители трябва да излязат на свободния пазар на ток.

Луиза Йорданова има салон за красота в Шумен. Обектът е на свободния пазар и цената на тока се определя на борсова основа.

„Всеки ден тя е различна, в края на месеца, на отчетния период се събират всички дни, като стойност на тока, намира се средната аритметична цена и въз основа на тази цена се определя сумата ток, която трябва да бъде заплатена“, каза тя.

С промените в Закона за енергетиката, се регламентира как битовите потребители да излязат на свободния пазар. Опозицията в парламента обаче определи като вредни промените.

„Аз считам, че отпадането на обществения доставчик е грешка и това неминуемо ще доведе до по-висока цена на електроенергията“, категоричен е Драгомир Стойнев от БСП.

Текстовете трябва да бъдат приети на второ четене. Преди да се захванат с тях, депутатите се скараха и заради  протестите на енергетиците. Част от народните представители поискаха териториалните планове да бъдат преработени и върнати за преразглеждане.

Тошко Йорданов от ИТН скъса споразумението.

„Хората са на магистралите, вашето решение е толкова безсмислено“, каза той.

"Скъсахте само пет от шест е искания, господин Тошко", добави Васил Стефанов от ПП-ДБ.

По репортажа работиха Румен Скрински и Красимир Кънчев.