Бунтът на енергетиците и миньорите се разраства. Трети ден пътища в страната остават блокирани. Синдикатите не отидоха на срещата при премиера, а протестиращите поканиха властта при тях на място.

Кабинетът отговори с план в 10 точки и призова протестът да не се политизира, но опитът за диалог бе провален.

Синдикатите обявиха, че не са изключени и ефективни стачни действия. Протестиращите обявиха, че няма да отстъпят, а много от тях доведоха семействата и децата си на блокадата.

Час преди срещата в София при блокадата на АМ „Тракия“ дойде президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, който е разговарял с премиера. По думите му Николай Денков има конкретни предложения към миньорите и енергетиците, но преговорите може да продължат на място, а не в столицата.

Основните искания са три - преразглеждане на териториалните планове, запазване на работните места и сигурност в енергийния сектор.

Освен аутобана край Стара Загора, затворен за движение заради акциите на миньорите и енергетиците остава и Проходът на Републиката при Гурково.

Протестиращите се отказаха от намерението за пропускане на автомобили. Вместо това обсъдиха със синдикалните лидери Плана за справедлив преход.

Протестът формулира шест искания, сред тях - гарантиране на работата на комплекса „Марица-изток“ до 2030 година, предоговаряне на изискванията за парниковите емисии, развитие на бизнес зони в района и нови работни места.

На едночасов протест излязоха и работниците от ТЕЦ "Бобов дол", които също са категорични в исканията си. Утре те планират затваряне на АМ "Струма", край Дупница през целия ден.

В десет точки кабинетът обясни действията си. Какво включват те?

  1. Териториалните планове целят да привлекат 4 млрд. лв. за развитие на въглищните региони чрез няколко различни програми.
  2. С предаването на документите в Брюксел преговорите тепърва започват. С териториалните планове България не поема ангажимент да се спре производството на ток от въглища. Те очертават какво България ще направи с финансирането от Европейския съюз, за да осигури бъдещето на хората в региона - за осигуряване на устойчиви работни места и модерни предприятия
  3. Предадохме териториалните планове на последната възможна дата. Те трябва да получат одобрение до 31 декември т.г. Териториалните планове на всички останали държави отдавна са предадени в ЕК. Има два месеца за преговори с Комисията. Очакваме синдикатите на разговор по същество, за да продължим преговорите с ЕК и заедно със синдикатите да подготвим аргументите и да поставим исканията си.
  4. Не говорим за друга дата освен за 2038 г. Това е годината, преди която няма да спре производството на ток от въглища. Имаше искания от протестиращи да отпадне 2026 г. като срок за извеждане от експлоатация за ТЕЦ „Бобов дол“ – премахнали сме тази дата от плановете. Няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи. Ще подсигурим необходимите базови мощности от въглищни централи поне до 2038 г., за да гарантираме националната енергийна сигурност. Дори когато след години спре производството на енергия от въглища, самите предприятия ще продължат работата по рекултивация и трансформация на терените поне още 5 до 10 години.
  5. Държавата обяви възможността за създаването на държавен оператор „Конверсия на въглищните региони“, който също може да осигури заетост и да подготви публични терени за развитие на нови икономически дейности. Докато въглищните предприятия ще рекултивират своите площи, за да може на тяхно място да има поля и гори, държавното предприятие ще конвертира други площи в терени, подходящи за индустриална дейност. Това предприятие няма да изземва функции от мините. То ще работи в сътрудничество и в координация с мините, така че те да се допълват, а не да се конкурират.
  6. По отношение на обезщетенията за работниците, които решат да напуснат и не искат да продължат кариерата си в държавния оператор, правителството ще работи заедно със синдикатите по съставяне на Национална програма за компенсаторни пакети. За нея ще бъдат осигурени средства от националния бюджет. Стандартните пакети за подобни дейности в други държави са 24 заплати. Тук обсъждаме до 36 заплати. Всичко ще се случва по методика, която ще се разработва съвместно от кабинета и синдикатите.
  7. Приоритетно работим по привличане на инвеститори, които да вложат средства в развиване на нови индустрии и създаване на работни места. Само за 4 седмици правителството успя да привлече инвеститори, които вече са проявили интерес да вложат общо над 3,5 млрд. лв. в развиване на нови индустрии и създаване на над 4300 работни места. Поканата към големи потенциални инвеститори остава отворена. Те ще бъдат избрани след предстоящ отворен и прозрачен конкурс.
  8. Искаме да изготвим споразумение със синдикатите, което допълнително да внесе спокойствие у хората, че правителството не планира да закрива централите и с териториалните планове не поема ангажименти пред Европа за това. Кабинетът е готов във всеки момент да продължи работата по споразумението с участието на синдикатите.
  9. Започва изготвяне на задание за Генерален план за развитие за „Марица Изток“. То ще бъде възложено от Българския енергиен холдинг, а в борда със съветници по плана ще се търси участието на социалните партньори, както и на реномирани международни институции като Европейската инвестиционна банка и Световната банка.
  10. Част от недоволството на протестиращите засяга проблеми, които вече са решени в плановете, така че много от исканията днес се основават на невярна или изопачена информация.