Изплащането на заплати и осигуровки е най-голямото затруднение за бизнеса в условия на кризата с COVID-19.

Това показват данните от онлайн проучване на Българската стопанска камара (БСК), направено в периода 2-8 май сред 584 управители и собственици на фирми в цялата страна.

73% са били принудени да съкратят част или целия си персонал вследствие на кризата, а 15% са прибегнали до намаляване на трудови възнаграждения.

Снимка: БСК

34% от анкетираните очакват да възстановят бизнеса си в рамките на около година, а други 33% очакват това да се случи за повече от година. Оптимистите, които смятат, че ще успеят да се възстановят веднага след падането на извънредното положение, са едва 1,2%, а крайните песимисти, които не очакват да се възстановят изобщо, са 2,4%. Около 29% пък виждат възможности за възстановяване в рамките на 3-6 месеца.

Почти половината от участниците в анкетата са наясно с антикризисните мерки, които предлага българското правителство за подкрепа на бизнеса. 38% имат частична яснота, а 15% изобщо не са наясно каква помощ могат да получат за справяне с проблемите.

Снимка: БСК

Възползвалите се от мярката „60/40“ са около 4%. 6% планират да кандидатстват, а 8,5% се колебаят. 81,5% от анкетираните оценяват мярката „60/40“ като неефективна.

15% планират да кандидатстват по някоя от мерките по линия на Българската банка за развитие (ББР), а 32% все още се колебаят дали да пристъпят към подобен ход. 53% са категорични, че мерките чрез ББР не отговарят на нуждите им.

Снимка: БСК

Намаляването на ДДС за храни и лекарства като антикризисна мярка подкрепят 86% от участниците в анкетата. Против са 5,6%, а около 9% се колебаят.

74% са убедени, че е необходимо временните мерки в подкрепа на бизнеса да продължат и след края на кризата. 7% са на противното мнение, а останалите се затрудняват да преценят.

Снимка: БСК

Според 65% от анкетираните най-голям ефект биха имали фискалните мерки. Според други 53% най-важни са финансовите мерки, включително кредити при облекчени условия, схеми за безвъзмездна помощ с определен фокус – за запазване на заетостта, за обучение и др.

22% очакват специфични за отделни отрасли мерки, като например ваучери за туристически услуги, временна финансова помощ за фирмите от сектора, намаляване на ДДС за определени стоки и услуги и др.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19