Академичната година в университетите в столицата започна с „лекции” на високопоставени гости. Премиерът „преряза лентата” на годината в Софийския университет, президентът Росен Плевнелиев навести „колегите” от Техническия. Вътрешният министър традиционно посети Академията на МВР, а еврокомисарят Кристалина Георгиева уважи поканата на Военната академия.
Пред студентите Борисов се обърна с думите: "Сега, когато вие идвате на училище, виждате градинките, цветята, булевардите и отвсякъде можете да дойдете с метро". Премиерът не пропусна да отбележи важността на магистралите. „Не може в XXI век ние да спорим - трябва ли да има магистрали, или не. В другите европейски държави хората казват вече - стига магистрали, ще строим жп линии, защото е по-екологично”, обясни Борисов.
Според него ако е било лесно да се построят тези седем магистрали, „за които говорим”, до сега да са ги построили предните управляващи. „Идвам в Софийския университет с много уважение. Обичаме да говорим за образование, но само два университета са се възползвали от оперативната програма и са успели да реализират проекти”,подчерта Борисов.
„Масово образованието не е на нивото, на което ни се иска”, констатира той и посъветва: „Преподавателите трябва да мислят повече по този въпрос”. А на студентите пожела „много здраве и късмет и да учат много”.
„Един университет, ако е голям университет, не може да загърбва големите теми" - с тези думи проф. Иван Илчев се обърна към студентите, събрали се в Аулата на Алма Матер. „Ако се съди по големия медиен интерес , голямата тема са пътищата и магистралите", изтъкна той.
„Бъдете свободни, млади колеги! Бъдете тревожно свободни, а не спокойно управлявани!", пожела ректорът на СУ.
Президентът Плевнелиев заложи на инженерните си познания пред „колегите” от Техническия университет, но също като премиера засегна и актуалните теми.
„Смятам, че първият референдум в историята на демократична България скоро ще бъде факт. Но като инженер знам, колко е важно хората да направят информиран избор. Първият истински референдум заслужава истински дебат в парламента”. Това заяви плевнелиев по повод референдума за АЕЦ „Белене”.
„Всички съмнения да се разчистят, всички цифри, параметри - на масата”, отсече държавният глава. „Кой какво е свършил, колко струва, откъде ще дойдат парите, кой ще носи риска, какви са алтернативите, как ще се отрази на следващото поколение? Нека да отговорим на тези въпроси, нека направим един смислен дебат в парламента и публичното пространство”, призова Плевнелиев „по инженерски”.
Президентът апелира за пълна прозрачност по енергийните проекти, за да бъде българският народ коректно информиран, преди да направи своя избор на референдум.
„Като президент и инженер - търся винаги логиката и смисъла и си задавам елементарни въпроси”, разкри тайната си президентът.
Междувременно комисар Кристалина Георгиева изнесе лекция пред студентите от Военна академия "Г.С. Раковски”, а Цветан Цветанов приветства курсантите от Академията на МВР и инспектира ремонта, който се извършва в общевитията на ВУЗ-а.
"Ще бъдат изградени комплекси за обучение на полицаите с полигони в размер на 2,5 милиона лева, като 15% е съфинансирането от МВР", обяви вътрешният министър.