Заседанието на Министерски съвет се превърна в трибуна за агитация срещу АЕЦ „Белене”. Партия „Зелените“, които не успяха да получат официална регистрация като инициативен комитет за референдума, в сряда получиха думата пред кабинета.
Еколозите изтъкнаха, че освен, че е икономически неефективен, проектът се намира и в сеизмична зона. Учените от БАН, които изразявали обратната позиция, били заплашвани. „Зелените” апелираха за развитие на фотоволтаични инсталации и други възобновяеми източници за производство на еленергия.
През май става изискуем заем от 195 милиона евро към френската банка "Париба", дадени по проекта "Белене" като миналата година е отложено плащане от 60 милиона евро, каза премиерът Бойко Борисов преди заседанието на кабинета.
„Министър Делян Добрев трябва да намери отнякъде 400 млн.лева за да ги връщаме”, каза още той.
„Агитираме българските граждани да гласуват с „не” на този референдум, да спрат безумието Белене, да не се плаща тази висока цена и този огромен риск, който може да е пагубен за цялата ни малка страна”, заяви председателят на партията Борислав Сандов.
„Аз чакам дете - искам да му завещая чисто бъдеще, а не ядрени боклуци. Няма кой на тази маса да може да поеме отговорност за следващите 100 000 години”, добави Никола Газдов от Българската фотоволтаична асоциация.
„Вече цената на възобновяемите източници е по-ниска, отколкото евентуалната цена на Белене. Така че сега вече сте добре дошли - колкото повече вятър, толкова повече слънце. Благодаря ви. По темата Белене сме единомишленици. За Банско за втори лифт ще сме противници, защото съм убеден, че там трябва да сложим втори лифт”, заяви на свой ред премиерът Бойко Борисов.
Той даде срок до 15 февруари на министрите на регионалното развитие и икономиката да облекчат процедурите за поставяне на фотоволтаични панели върху покривите и в дворовете на частните къщи.