Премиерът Бойко Борисов прие подписка от 8 000 граждани и гости, който са дали съгласието си за разширяване на ски зоната над Банско. Връчването на подписите стана в началото на заседанието на Министерския съвет.
Инициативният комитет заяви, че подписите са дадени с идеята да се осигури светло бъдеще на ски-туризма в областта. Искането е за законови промени.
Категорично искам да кажа, че няма да се излиза от същестуващата концесия, просто искаме това, което е определено като концесия, което е определено с плана на ски-зоната просто да се уплътни повече, това означава още 20-30 км писти и още една кабинка, обясни кметът на курорта Георги Икономов.
Преди да пожелае всичко добро на вносителите на подписката, премиерът Борисов заяви, че „ще го разгледаме” (искането за законови промени – бел. ред.), а след това нареди на икономическия министър: „Деляне, взимай ги подписите”.
След края на правителственото заседание министърът на околната среда и водите Нона Караджова заяви, че във ведомството й не е внасян за одобрение подобен проект. Тя посочи, че нейно задължение като министър на околната среда е, ако се внесе такъв проект, да се направи преглед спрямо всички екологични закони, в това число законите за околната среда и за биоразнообразието.
"Ако проектът за ски зона "Банско" съответства на екологичното законодателство и на всички други правни разпоредби, ще бъде одобрен, ако не съответства - няма да бъде одобрен", заяви тя.
"Има законодателство, то ще бъде спазено. Призовавам кмета на Банско, всички хотелиери, осем хиляди човека, които са се подписали, вместо да идват да връчват подписки, да организират среща с неправителствени организации, да си представят проекта, да присъстват спортни деятели, туристически асоциации", каза екоминистърът. Тя препоръча още да не се използват медиите и „този - онзи министър” за посредник, а да се работи така, както се прави в цивилизованите страни.
Три пъти по-голяма ски зона
Реакцията на природозащитниците не закъсня. От Коалиция „За да остане природа в България” се противопоставиха остро на предложенията на кмета на Банско за "уплътняването" на ски зоната.
Природозащитниците припомнят, че ски зона Банско е изградена в Национален парк Пирин, който е изключителна държавна собственост. Затова ски зоната е изградена с концесия със срок от 30 години.
Преди две години Министерството на околната среда и водите извърши замерване след искания на природозащитни организации, което показа, че фирмата „Юлен” АД, концесионер на ски зона Банско, ползва допълнително 650 декара държавни земи, гори и съоръжения над официално одобрената концесия от 990 декара.
В концесията е записано още, че броят на леглата в Банско и района не трябва да се увеличава над броя им спрямо 2000 г. В последните години броят на леглата е увеличен в пъти.
Изграждането на нови 30 км ски писти ще бъде увеличение на концесията с още поне 1500 декара при средна ширина на пистите 50 метра (писта „Томба” на места е широка над 120 метра). Това ще удвои фактическата площ на ски зоната с включени незаконно използваните терени и ще бъде общо три пъти повече от разрешеното по концесия, предупреждават природозащитниците.
Подобно ново строителство би означавало екологична катастрофа с необратими последствия за жителите на Банско и за планинските екосистеми.
Липсата на последствия за нарушителите на концесионния договор явно води до все по-големи претенции на концесионера, връх на които е искането за увеличаване на застрояването в Национален парк Пирин. Досега политиката на държавата спрямо концесионера е последователна - на нарушенията не се обръща внимание и не се търси отговорност, припомнят от коалиция "За да остане природа в България".
Ако държавата разреши изграждането на нови писти и лифтове, това ще бъде нарушение на концесионния договор, на препоръките на ЮНЕСКО, на плана за управление на Национален парк Пирин и на решението по оценка за въздействие върху околната среда за одобрение на териториално-устройствения план на ски зона Банско от 2000 г.