Премиерът Бойко Борисов се срещна с кметовете на Сопот – Деян Дойнов, Калофер – Румен Стоянов, Копривщица – Генчо Герданов и зам.-кмета на Карлово – Стойо Карагенски. Той се е запознал с подписката, която върви във възрожденските градове в защита на българската история, се казва в съобщение, публикувано на страницата му във Фейсбук.
„Считам, че ние сме длъжни да съхраним и пазим историята на дедите ни и трябва да продължаваме да възпитаваме децата си в духа на българските традиции и обичаи.
Днес се срещнах с кметовете на Сопот – Деян Дойнов, Калофер – Румен Стоянов, Копривщица – Генчо Герданов и зам.-кмета на...
Posted by Boyko Borissov on Friday, February 5, 2016
Гарантирах им, че няма да се прави компромис с българската история и не бих позволил да се подменят факти и събития в учебниците. Истински се гордея от будната реакция на гражданите”, казва още министър-председателят.
Кметове и зам.-кметове отидоха на крака при премиера, облечени в народни носии, за да затвърдят, че не желаят подмяна на историята.
След срещата с Борисов кметовете разясниха пред медиите за какво са си говорили и какво им е обещал премиерът.
Стойо Карагенски, зам.-кмет на Карлово обясни, че са запознали премиера с протестната подписка срещу опитите да бъдат подменени исторически факти в учебниците, която върви във възрожденските градове - Карлово, Сопот, Калофер и Копривщица.
Подписката е против намерението на образователното министерство да премахне термина „турско робство“ в учебниците и да я го замени с “присъствие” и “съжителство”. Освен в Карлово, Сопот, Калофер и Копривщица подписи се събират и в много други градове на страната, които се изпращат до възрожденските градове.
„Премиерът заяви, че се гордее от реакцията на будните граждани в тези градове и, че той е гарант за това, че има граници в нашата история, които не бива и няма да бъдат прекрачени”, уточни Карагенски.
Борисов е обещал още на кметовете, че няма да има компромиси с историята. „Това, което са учили нашите деди и ние, това ще учат нашите деца. В ЕС влизаме с езика, културата и историята си, трябва да ги пазим, за да не се претопим в морето от европейските народи”, смята още зам.-кметът на Карлово.
Кметът на Община Сопот Деян Дойнов, подчерта, че той и колегите му са дошли с най-добри намерения и нямат нищо против никой, просто „искат наистина историята да се съхрани, да се запазва така, че да възпитаваме децата си в една патриотична държава”.
На срещата са обсъдени и финансовите проблеми на общините.
Премиерът е разпоредил община Сопот, която има 10 милиона дългове, да си получи всички пари от Вазовските машиностроителни заводи.
"С гордост мога да кажа, че до часове община Сопот ще бъде финансово независима и тя има своето бъдеще, така че да я развиваме", за да може нашите деца и внуци да се гордеят с тази община, заяви Деян Дойнов, кмет на община Сопот, издигнат от БСП.
Още след като всички будни граждани на страната започнаха да събират подписи против намеренията на МОН, реакцията на премиера беше незабавна - смяна на министъра, а днес той стана гарант, че това никога повече няма да се случи, каза кметът на община Калофер Румен Стоянов. Той добави, че е бил поставен и въпросът за Мемориалния комплекс в Калофер, който се нуждае спешно от ремонт, а днес на срещата с Борисов, се е решило 300 000 лв. да се отделят за това.
Благодаря на премиера, аз съм от града, в който е тръгнало Освобождението на България, каза от своя страна Генчо Герданов, кмет на община Копривщица.
„След няколко дни ще честваме 140 години от Априлското въстание и мисля, че копривщенци с право са обидени. България е известно, че е най-бързо освободилата се държава от Османската империя, от 1862 г. до 1878 г. Само за 16 години и България е свободна”, добави кметът на Копривщица.