През август-септември 2021 г. може да се очаква пандемията от COVID-19 да затихне, при положение че 70% от населението на Европейския съюз се имунизира. Това обяви премиерът Бойко Борисов след преговорите на Европейския съвет в Брюксел.

„Много внимателно в България трябва да следим мерките и да внимаваме с натиска върху болниците. Радостна е новината, че има дни, в които излекуваните са повече от новозаразените. До края на март отваряне на Европа няма да има, очаква се трета вълна и тежки рестрикции“, коментира Борисов.

Относно икономическата криза той посочи, че очакванията са подобрение на бизнес климата да има през октомври 2021 г.

Българският министър-председател обясни, че всички евролидери са притеснени от финансово-икономическите показатели. По думите му единствената държава с прогнозиран ръст на БВП е Китай, докато в Европа и САЩ се очаква спад 10-15%.

„За тази седмица резултатите са добри, но не трябва да сме оптимистични, че пандемията в България ще приключи за Коледа. Празниците ще бъдат в най-тесен семеен кръг, без масово събиране на хора“, допълни Борисов.

Премиерът коментира, че у нас е създадена организация за пристигането на първите ваксини срещу COVID-19 и около 28-29 декември може да започне имунизацията на хората, работещи на първа линия. Той благодари на Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за организацията и разпределението на препаратите срещу заразата, като уточни, че без нейния труд държавите членки трудно са щели да се разберат коя страна колко дози да вземе и на какви цени.

Той уточни, че от ЕК ще предложат на държавите от Западните Балкани и Африка ваксини, ако те изпитват недостиг. Премиерът коментира, че приравняването на бързите антигенни тестове PCR-ите ще помогне за свободното придвижване на европейските граждани.

Другата основна тема на дебатите в Брюксел е била изменението на климата. Министър-председателят отбеляза постигнатия компромис по отношение на тавана на вредните емисии за целия ЕС – през 2030 година да са с 55% по-малко спрямо 1990 година. „Това дава възможност на държави като България да се помогне повече“, подчерта Борисов. Премиерът посочи още, че компромиси за движение напред са постигнати и за газа и ядрената енергия.

Борисов допълни, че е постигнат компромис за ядрената енергия. Той отбеляза, че са дискутирани още отношенията ЕС – САЩ, като се очаква от новата администрация в Белия дом за връщане на Америка към Парижкото споразумение. Българският премиер отбеляза, че се очаква споразумение за Брекзит, но договор  засега няма, въпреки че остава малко време до официалното излизате на Великобритания от ЕС. 

По темата за Източното Средиземноморие Борисов посочи, че България, като член на ЕС, подкрепя приятелските държави Гърция и Кипър. „От тук насетне настояваме да се намерят дипломатически решения с Анкара“, заяви премиерът. Борисов акцентира върху огромните усилия на Германското председателство да се намери компромис. „Да, санкции има срещу физически лица, фирми. Но следващите три месеца отново остава вратата отворена“, заяви Борисов. Министър-председателят добави, че е предложил на следващия Европейски съвет да бъде поканен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.