„Преди да започнем с мерките лично се обадих на Корнелия Нинова и ѝ предложих да се срещнем и да минем заедно през тази болест, която завладя света. Беше ми отказано“. Това обяви в началото на изслушването си в Народното събрание премиерът Бойко Борисов, който застана пред депутатите в извънредно заседание, поискано от опозицията.

Борисов е категоричен – данните за COVID-19 в страната са ясен знак за ефективността на предприетите от правителството и Националния оперативен щаб мерки.

„По данни на Европейския център за контрол на заболявания България е на първо място по нисък брой заразени с коронавирус на 100 хил. население и на трето място след Словакия и Латвия по починали на 100 хил. население, което е индикатор колко навременни са били мерките“, посочи министър-председателят.

По думите му либералните мерки за ограничаване на вируса в страната нямат аналог. За контраст Борисов даде пример с Италия, която тепърва ще започне да постепенно да се връща към нормалния живот от 4 май.

„Нито строителството, нито магазините, нито движението на хората сме спирали. В Сърбия, Гърция и Турция има вечерен час и не ги пускат хората да излизат от вкъщи. Ние бяхме единствените, които не затворихме църквите и манастирите и си проведохме обреди. В момента, в който дойде платото – малкият пик, както го наричат в Щаба, ние веднага дадохме възможност да бъдат ваксинирани децата, да бъдат възстановени женските консултации, плановите операции, инвитрото. При определен ред да се ползват и парковете. Българите могат да се движат неограничен брой пъти до магазина, до аптеката, до банката, до застрахователния клон и никой не ги проследява за това“, добави премиерът.

Той призова хората да се вслушват в препоръките на Щаба и постави оценка на резултатите дотук. „По темата, свързана със здравето, сме се справили“, констатира Борисов.

Извънредното заседание с изслушване на министър-председателя трябваше да се състои миналата седмица, но не беше събран кворум. Опозицията поиска изслушването с аргумента, че липсва отчетност пред гражданите.

Икономическите мерки

„Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие на която и да е държава, лесно можеше да го препишем“, заяви Борисов в отговор на въпрос на депутата от БСП Драгомир Стойнев за това дали правителството има икономически план за изход от кризата. Премиерът припомни, че в България много сектори продължиха да работят, а следващият месец се очаква автомобилните заводи по света също да възобновят производствения процес.

„Ние имаме 250 завода, които работят само за тях. Това са маса хора“, заяви още Борисов.

„Имаме 7403 подадени заявления по мярката 60/40. 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп до края на месеца ще запазим над 120 000 работни места. Голямата загадка и голямата грижа е как ще се справим в туристическия сектор, защото още в света няма рецепта, нито нашите съседи, нито ние как този сектор да бъде отпуснат да работи. Сутринта имахме коалиционен съвет. Валери Симеонов предложи с ваучери за туризма. Разбрахме се в работна група да видим какво ще струва, но не бива и да превръщаме хотелите в болници“, допълни премиерът.

Правителството повече говори за мерки за справяне с кризата, отколкото на практика ги прилага, заяви народният представител от на "БСП за България" Георги Гьоков. Според него мерките на правителството не работят. „Българите не мислят, че правителството успява да мобилизира всички възможни средства за подкрепата им. Искате едно благодаря да ви кажат – но за какво?“, попита Гьоков.

По думите му правителството е пестеливо на социални мерки.

Лидерът на ДПС – Мустафа Карадайъ, оцени противоепидемичните мерките на правителството като добри, а икономическите мерки – като задоволителни.

„Но важен е въпросът какво следва, кризата изисква нов подход“, обяви още той. По думите му борбата с коронавируса трябва да включва и борбата за възстановяване на икономиката и нормалния живот. „Необходимо е изпълнителната власт да представи план за действие с конкретни мерки за излизане от кризата“, каза Карадайъ.

За едно консолидирано общество

„Истината е ,че в тази криза България се показа като една отговорна страна, а обществото – като дисциплинирано. Това личи и по резултатите. Няма причина да опитваме да изкараме бялото – черно и да се опитваме да се самонавием колко сме нещастни“, заяви депутатът Искрен Веселинов от групата на „Обединени патриоти“.

Той призова за нормален диалог и даване на идеи, чрез които страната да излезе от кризата. По думите му е важно обществото да бъде консолидирано.