Поръчахме от „АстраЗенека“, защото първи започнаха изпитанията. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Кюстендил и допълни, че до сряда очаква Европейската агенция по лекарствата да излезе с решение за безопасността на оксфордския препарат. 

Той определи като политически спекулации твърденията, че държавата ни е поръчала най-много дози от „АстраЗенека“ заради разликата в цената (б.р. британската ваксина струва под 2 евро, а другите – в пъти повече). Борисов намекна, че е възможно да се води търговска война между фармакомпаниите.

Министър-председателят припомни, че от „Пфайзер“ сме поръчали приблизително 2,9 млн. дози, а от „АстраЗенека“ - близо 4 млн. „Но нека напомня, че ние плащаме на доставена ваксина, не сме ги платили. Ако спрем да доставяме поради някаква причина, тогава не плащаме“, посочи премиерът. 

По думите му България спазва европейските правила и няма да допусне политически спекулации или геостратегически интереси да пречат на ваксинационната кампания у нас.

Снимка: Министерски съвет

„Не, че не сме достатъчно близки с Китай и Русия, но на територията на ЕС могат да се поставят ваксини, одобрени от Европейската агенция по лекарства, затова парламентът в Чехия не разреши, а здравният министър в Словакия си подаде оставката. Ние сме дисциплинирани членове на ЕС и спазваме правилата. Ако сега руската ваксина, бъде одобрена и ни я разрешат, ние ще вземем и от нея. Китайската все още не е подала документи към ЕАЛ“, заяви министър-председателят.

Борисов беше придружен от здравния министър проф. Костадин Ангелов. Той алармира, че ситуацията в Кюстендил остава критична. За последното денонощие са хоспитализирани девет души в местната болница, като един от новите пациенти е дете. Остават само 20 свободни COVID легла, затова ще се направи реорганизация. 

В Гоце Делчев положението също е тревожно, там капацитетът е почти запълнен. Проф. Ангелов уточни, че вчера са поставени над 12 хил. ваксини.„Ще изчакаме да излязат резултатите от взетите в Пловдив проби, за да можем да разрешим проблема с „АстраЗенека“. Нямаме притеснения, че може да има връзка“, коментира здравният министър по повод преустановяването на ваксинирането с оксфордския препарат и смъртния случай на ваксинирана в Пловдив жена.   

„Никога не сме противопоставяли бизнеса, включително заведения, с образованието. Обикновено сме ги движели заедно. Сигурно оборотът не е същия като преди, но и 0:0 да сте – не тежите на държавния бюджет. Мерките ги удължихме до май, стотици милиони отиват по 60/40, 80/20, 75/0 и то за неща, които ако работеха – нямаше да се налага“, заяви Борисов. 

Снимка: screenshot/Boyko Borissov

Председателят на БАЗ Ричард Алибегов, който също придружаваше премиера, припомни, че на днешния ден преди една година заведенията са затворили за първи път заради противоепидемичните мерки. По думите му ресторантьорите искат да работят при ясни правила. 

„Ако се стигне до повторно затваряне, това ще бъде пагубно. Каквито и компенсации да получаваме, не са достатъчни, за да оцелеем“, допълни той.