Близо половината българи очакват материалното положение на семейството им да остане същото през следващата година. Това показват обобщените данни и изводи на „Галъп Интернешънъл” за отиващата си 2017 г.  

В края на годината 45% очакват материалното положение на семейството им да остане същото, 24% - да се влоши, а 13% - да се подобри. Останалите не могат да отговорят.

„По отношение на очакванията за материалното положение на семействата през 2017 г. положителните нагласи като че ли също показват малко по-високи стойности в сравнение с предходните няколко години и останаха трайно над 10%, след като в предходното десетилетие рядко бяха преминавали тази психологическа граница. Негативните очаквания за личните пари се движеха около и над 20% - едни от най-ниските нива за периода от няколко години. С най-високи стойности, близо под 50%, останаха очакванията материалното положение на семействата да остане без промяна”, отчитат от „Галъп”.  

2017 г. донесе и исторически ниски очаквания за безработица. В края на годината 41% очакват безработицата да остане същата, а 30% - да се увеличава.

Едва 1% смятат, че цените на основните стоки в близките 2-3 месеца ще намалеят. В последните седмици на годината 67% очакват в идните месеци цените да растат, а 22% - да останат същите.

39% очакват икономиката да остане в същото положение, 30% - да се влоши и 14% - да се подобри. Останалите се колебаят или не могат да преценят.

През 2017 г. масовите очаквания за икономиката като че ли не изглеждат толкова негативно, колкото в предходни години, посочват от „Галъп”.

„Чувствителният песимизъм продължава, но като че ли очакванията икономиката да се влоши трайно останаха под очакванията да няма промяна. А от нива трайно над 40% дяловете на негативни очаквания за двете последни години плавно спаднаха на нива под и около 30%. Неутралните очаквания са около и под 40%, а позитивните се колебаят между 10 и 15%, допълват от агенцията.