Срокът за намаляване на популацията на бездомните кучета с 95% до 2016 година е реалистичен, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя допълни, че е разпоредила масови проверки за регистрацията на домашни животни.
Земеделското министерство ще промени наредбата за изискванията към обекти, в които се отглеждат домашни любимци, съобщи министърът на земеделието Мирослав Найденов след среща с кмета. Корекциите ще бъдат факт в понеделник. Според общината те оскъпяваха излишно строителството на приюти. Министерството ще позволи на общините и да изграждат депа за временно настаняване на бездомните кучета. Те ще са по подобие на съществуващите в момента за животни под карантина.
Министър Найденов каза, че след като Агенцията по безопасност на храните и общините носят пряка отговорност за кучетата по улиците, няма как някой друг да бъде с делегирани дейности по надзора. Това означава, че екозащитниците, които в момента са "надзорници" на кучета няма да са сред оторизираните за това.
Кметът на София посочи, че на неправителствени организации, свързани със защитата на животни, ще бъдат предоставени терени и за временни депа, които да финансират и изградят.
Разрешените случаи за евтаназия остават същите
Но преценката за агресивността вече ще се прави само от оторизирания ветеринар, а не с участието на екозащитници. Според Найденов, длъжностното лице е единственото отговорно в такива случаи.
Попитан дали ще се въведе евтаназия на неосиновени бездомни кучета Найденов посочи, че това е практика на много места, но за това трябва да има широк дебат и Народното събрание трябва да реши законодателно това.
От 8 април започват проверки на общините за наличието на програми за овладяване на популацията от бездомни животни.
14 кучета са заловени в "Малинова долина"
Кметът отново отбеляза, че екипи на Екоравновесие продължават работата си в квартала, където миналата седмица възрастен мъж беше нападнат от глутница кучета.
Правим всичко, което е написано в закона. Предписанието е ясно - кучетата трябва да бъдат заловени и приспани”, каза кметът. По думите й, се реагира на всеки сигнал за агресивни кучета, които се прибират от „Екоравновесие”.
Членове на Столичния общински съвет от „Синята коалиция” внесоха декларация за вземане на спешни мерки за решаване на проблема. Петър Москов посочи, че това не е политически акт, а е загриженост и необходимост от предприемане на спешни мерки и действия за решаване на този санитарен и екологичен проблем.