През 2021 г. Балканите преживяха редица бедствия и катастрофи наред с пандемията от COVID-19.
Най-голямата автобусна катастрофа в Европа за последните години отне 45 човешки живота на АМ "Струма".
Кипър, Гърция и Турция бяха обхванати през лятото от мащабни горски пожари, които не подминаха и други страни на Балканите. В Румъния избухнаха най-много пожари в болници за лечение на пациенти с COVID-19. Проливни дъждове и снеговалежи предизвикаха наводнения в почти всички държави. Човешки грешки - неволни и умишлени, доведоха до експлозии и пожари.
Започнахме със снежно бедствие
Обилни валежи от сняг и дъжд в началото на януари предизвикаха наводнения в Сърбия, Албания, Косово, северозападна Гърция и Турция.
В турския град Измир при наводненията загинаха двама души.
В Албания армията участваше в евакуация на населението.
В Сърбия бе обявено извънредно положение в девет общини.
Най-обилният снеговалеж в Гърция от 12 години насам предизвика прекъсвания в електрозахранването, обърка транспорта и блокира хора в домовете им през февруари. В Северна Гърция температурите паднаха до минус 20 градуса в Козани, сняг валя и в столицата Атина.
Най-силното земетресение - още през март
3 март - земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разлюля Централна Гърция. Няколко къщи рухнаха в Тесалия, но трусът се размина без жертви.
Пожари и експлозии белязаха началото на май
19-23 май - най-малко седем села и два манастира бяха евакуирани заради голям горски пожар на брега на Коринтския залив на около 90 км западно от Атина.
Горска територия от над 55 квадратни километра изгоря при големия пожар.
4 юни - най-големият производител на боеприпаси в Сърбия - фабрика "Слобода" в град Чачак, бе разтърсена от взривове, последвани от пожар. За щастие - без жертви.
2 юли - трима души загинаха при експлозия, последвана от пожар в най-голямата рафинерия в Румъния - "Петромидия". Един човек загина в деня на инцидента, а други двама - по-късно, въпреки че бяха изпратени на лечение в Германия. Рафинерията бе глобена 19 849 лв. заради пожара, тръгнал от инсталация за производство на дизелово гориво.
Юли и август - месеци на горски пожари и наводнения
Осем души загинаха и стотици бяха ранени при разразилите се големи горски пожари в Турция точно когато започна дългоочакваното съвземане на туристическия бранш от последиците от епидемията от COVID-19. В 53 турски окръга, главно в южната и западната част на страната, бушуваха над 270 големи горски пожара.
Освен загиналите и ранените в "ада под небето" бяха унищожени бяха селскостопански земи и животни, огромен брой хора загубиха домовете си, евакуирани бяха много туристи. Пожар горя и на територията на ТЕЦ.
Големи горски пожари започнаха през юли в условията на гореща вълна в Гърция и горяха до средата на август. Остров Евбея, райони северно от столицата Атина и на полуостров Пелопонес бяха най-тежко засегнатите.
Изгоря площ от над един милион декара, десетки селища бяха евакуирани, много жилища - разрушени, а хиляди хора напуснаха Атина, обгърната от задушаващ дим. Загина един доброволец-пожарникар, ударен от паднал електрически стълб, а поне 20 души бяха ранени. Изгоря над една трета от горите в Евбея.
Заради горските пожари през август в Република Северна Македония бе обявена кризисна ситуация на цялата територия на страната за период от 30 дни. Пожарникари от Австрия, България, Румъния и Сърбия оказаха помощ на огнеборците в Северна Македония.
17 души бяха арестувани по обвинения в умишлени палежи. Жена от село Челопек стана жертва на голям горски пожар край Куманово.
От средата на юли и през август в Албания бушуваха около 200 горски пожара, които отнеха два човешки живота и унищожиха хиляди декари гори. Косово, Нидерландия и Чехия изпратиха помощ на страната в борбата с пожарите, в която се бе включила и албанската армия. 15 души бяха арестувани по обвинения в умишлени палежи.
Стотици горски пожари горяха през август и на територията на Гърция, Хърватия, Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Черна гора.