И тази година по традиция на 2 април започна кампанията „Походът на книгата“, организирана от Асоциация „Българска книга“. Това е XII-то поредно издание на инициативата, която тази година се провежда като част от стратегията на АБК #КаузаГРАМОТНОСТ. Нейна цел е не само повишаване на функционалната грамотност на подрастващите, но също и събуждане на техния интерес към литературата.
Събитието се провежда в партньорство с Министерството на образованието и науката, а от асоциацията споделят, че всяка година се радват на все по-широк обществен отзвук. Редица класни стаи, детски градини и училищни библиотеки в столицата стават своеобразна спирка за този поход, а кметства от цялата страна се присъединяват в мисията магията на книгата да достигне до най-далечната точка от страната – тази година специални участници в събитието в Разград и в Монтана бяха съответно заместник-кметът на община Разград Добрин Добрев и баскетболистът Славко Димитров.
По покана на началния учител Таня Тодорова, екип на bTV посети столичното 132-ро училище „Ваня Войнова“. Колегата Цветисиана Костова беше посрещната от ученици от трети и четвърти клас, на които прочете откъси от книгата „Малкият Никола тръгва отново на училище“ на Семпе и Госини.
“Тази година в нашето училище събитието минава под мотото „Силата на книгата“, защото чрез книгите и най-вече чрез художествената литература ние съпреживяваме и се докосваме до всичко, преживяно от героите”, каза пред нашия екип Таня Чобанова, преподавател по български език и литература в училището.
По този повод, в учебното заведение са планирани и още любопитни и полезни за учениците мероприятия, сред които и състезание по четене с разбиране. „Целта е да се даде личен пример и да се отбележи огромното значение, което книгите имат в живота на човека “, обясни още Чобанова.
Сред учениците се наблюдаваше засилен интерес към литературата във всичките й жанрове. Децата споделиха своите интереси и в тях е налице широка палитра от произведения – от биографиите на известни спортисти, до популярни издания, като например „Дневникът на един дръндьо“ от Джеф Кини. Освен това, макар да живеем във времето на смартфоните и умните устройства, особено учениците в по-горните класове споделят открит интерес към хартиените книги. „Предпочитам да чета на хартия, другото ти вреди на очите“, сподели седмокласникът Орлин Дянков.
Програмата от събития обхваща учениците от начален, прогимназиален и гимназиален етап на обучение, като дори някои от тях ще имат шанс да представят любимите си творби пред своите съученици. Така не само по-големите ученици могат да дадат ценен пример на подрастващите, но също така прави децата по-социални, по-осъзнати и им показва какво означава да бъдеш полезен за себе си и околните.
„Походът на книгите“ продължава до 23 април, когато отбелязваме Международния ден на книгата и авторското право. В кампанията участват и множество популярни личности, обединени от каузата децата да четат повече. Тази година сред участниците бяха и нашите колеги Петя Дикова и Лиляна Боянова.