В историята на Ватикана има един папа, наречен Българския папа. Монсеньор Анджело Ронкали пристига в София девет дни след най-кървавия атентат в България в църквата „Св. Неделя”.
„Той веднага се намесва, отваря широко вратите на католическата болница и нещо повече - ходи почти всеки ден при тях да им дава утеха”, разказва изследователят Георги Боздуганов.
Три години по-късно апостолическият визитатор е насреща и по време на Чирпанското и Пловдивското земетресение.
„Цитира се една сума от 1 милион от Ватикана за преодоляване на щетите, но по-важното е, че се създава изключителна организация”, разказва Стефан Шивачев от Историческия музей в Пловдив.
„Единственото, което му остава и той го прави, е да спи в палатките при тях. От тогава са прословутите му думи: „България е моят кръст”, допълва Георги Боздуганов.
Монсеньор Анджело Ронкали остава 10 години в България. Още от 1925 г. той е много близо до двореца и помага в тежките преговори с Ватикана за брака между католичката Джована и православния Борис. Тя е принцеса на Савоя, той е цар на България.
В години, съдбоносни за цяла Европа, Ронкали е преместен в Турция и Франция.
„Той е много смел човек, за неговите дела не се говори по време на войната, въпреки че той е спасил вероятно десетки хиляди евреи, снабдявайки ги с удостоения на католическата църква”, разказва Георги Боздуганов.
Монсеньорът не се страхува да защити цар Борис и през 40-те, когато Третият райх настоява за преследването на евреите.
Именно българската царица Йоана предрича на Анджело Ронкали, че един ден ще стане папа и обещава, че ще го посети със семейството си във Ватикана. Обещание, което тя изпълнява, независимо, че вече е вдовица.