Български рецепти за лекарства - вече валидни и зад граница. Засега тази възможност е на етап обществено обсъждане, а промените в съответната наредба са качени на сайта на здравното министерство. Целта - синхронизиране с европейското законодателство. А по същество - създават се ясни правила как лекарите у нас да изписват рецепта, така че тя да е валидна и в другите страни от ЕС.
Когато пациент желае рецептата му да бъде изпълнена в друга страна- членка, лекарят ще изписва лекарствата с тяхното международно непатентно наименование, т.е. ще изписва активната съставка, а не търговската марка. Така на болния няма да се налага да търси препарат на конкретен производител. Така ще бъде улеснен и в случаите, в които по принуда търси лекарство другаде, тъй като у нас го няма.
„Действително има препарати, които тук не можем да подсигурим, няма условия чрез фирми да ги изпишем на пациентите и действително трябва нашите рецепти да се уважават, да се изпълняват в чужбина”, казва Мая Попова, магистър-фармацевт.
На рецептата лекарите ще изписват задължително имената на пациента и датата му на раждане. Ще дават данни и за себе си, включително електронна поща или телефон с посочен код за международно избиране.
Правилата ще важат и в случаите, в които се дава рецепта за лекарства, които нашата здравна каса поема. „Вече би могло да има опция за закупуване и на лекарства, които изцяло или частично са платени от здравната каса”, обяснява Бисер Георгиев, общопрактикуващ лекар.
В тези случаи болните трябва да пазят касовата бележка, за да може след това здравната каса у нас да им възстанови определена сума. Нашите аптеки също ще бъдат задължение да изпълняват рецепти, издадени в останалите европейски държави.
Новите разпоредби, които се отнасят до предписване и изпълнение на рецепти, издадени в друга страна членка не се прилагат за медикаменти, които съдържат наркотични вещества.