Aко няма изход България ще поиска от Съвета на Европа задействане на директива, която ще позволи получаване на директна помощ за прехвърляне на бежанци в трети страни. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев на изслушване в парламента.
„Направихме ефективни политически контакти с ЕС и съседни страни. Беше признато, че има извънредна ситуация и България има възможност да се ползва от два фонда на ЕС за такава цел. В тези фондове в момента има около 13 милиона, така че сумата не е голяма. Очакваме да получим помощ, но не можем да коментираме обема докато няма официално становище”, добави МВР шефът.
„Ако тази ситуация се запази, съвсем скоро ще изпаднем в затруднение да успеем да управляваме процесите и е възможно рисковете да нараснат. Въпросът не е свързан само с намиране на финансови средства и намиране на места. Има и други аспекти като административен капацитет”, обясни Йовчев.
По думите му, ако броят бежанци нарасне, ще нараснат и здравните рискове. За септември нелегалните имигранти са 2377. От началото на годината са 5815. По-голяма част са такива, които търсят закрила.
"Никога не бих препоръчал на когото и да било да затвори границите. Обмисляно е да се направи такъв разчет, така че да не допуснем физически нелегални преминавания. Една такава стъпка би струвала 11 милиона лева на месец. Ако изпаднем в такава критична ситуация, такова решение следва да бъде взето от Народното събрание”, посочи още вицепремиерът.
„Получихме ангажимент от турска страна, че ще засилят мерките по границата. Потърсихме ускоряване на потвърждаването от турска страна на изграждането на тристранен център между България, Турция и Гърция на Капитан Андреево. Постигнахме съгласие за подписване на споразумение за създаване на двустранни патрули. Част от проблема е свързан с това, че в Турция охраната на границата се извършва от три различни служби на три различни нива – от армията, от жандармерията и от полицията, което затруднява комуникацията между тях”, поясни Цветлин Йовчев.
На работна среща е взето решение да се направят идентификатори, по които да се категоризират бежанците, за да може да се оптимизира времето за тяхното приемане и изпращане в съответните центрове. Това каза председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев.