До средата на юни ще бъде открито българско консулство в Екатеринбург, център на руската Свердловска област. Това обяви в неделя във Варна вицепремиерът Даниела Бобева, която заедно със зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев участва в среща с туристическия бранш.
Консулството в Екатеринбург е работило от 2002 г., но през 2010 г. българската страна прекрати дейността му във връзка с оптимизацията на работата на консулските служби в чужбина. За намеренията то да бъде възстановено съобщиха руски медии през януари, според които българската страна също така планира назначаването на аташе по търговските и икономически въпроси. Мисли се и за откриване на редовна авиолиния между Екатеринбург и България.
Вицепремиерът посочи, че записванията на руски туристи се движат на нивата от миналата година и дори се очаква малък ръст. По думите й са дадени указания на българските консулски служби за по-бързо обслужване на желаещите да посетят и почиват в България. Същото се отнася и за пазарите в Украйна, Молдова и Беларус, посочи Бобева.
Тя уточни, че е постигнато споразумение със Словакия в полза на беларуските туристи, които искат да летуват у нас. Те ще получават шенгенски визи от Словакия и преминавайки през тази страна, ще заобикалят Украйна, за да стигнат до България. Бобева уточни, че става дума за около 100 000 туристи.
Вицепремиерът обясни, че идеята летище Балчик да бъде отдадено на концесия заедно с това в София е ревизирана. В момента се прави концесионен анализ за аеропорта в крайморския град, който ще реши бъдещето му. Сега летището приема само малки самолети, като при нужда се командироват митнически екипи от Варна.
Предстои гласуването на промените в закона за туризма в парламента, допълни Бобева. По думите й в него са предвидени над 20 мерки за облекчаване на административната тежест върху туристическия бранш. Бобева допълни, че са положени усилия и за разрешаването на проблемите с липсата на достатъчно спасители по Черноморието. Тя посочи, че съвместно с БЧК е реализиран пилотен проект за обучение на младежи от социални домове, които могат да работят край морето още през този сезон. Бобева призова туристическия бранш да се възползва от различните стажантски програми, за да си осигурява млади и качествени кадри.
Тя допълни, че в страната има регистрирани около 28 000 безработни, които отговарят на изискванията да работят в сектора, а пречката да бъдат назначавани е, че живеят в общини, които не са до морето.
Зам.-министър Бранимир Ботев допълни, че за този сезон се очаква увеличение на туристите от Западна и Централна Европа. Той уточни, че сега се усилва националната реклама на пазара в Русия, Украйна и Полша.
Ботев допълни, че до няколко седмици Стратегията за развитие на туризма ще бъде представена за одобрение в Министерския съвет, а след това - и в парламента. В документа е предвидено с подробности развитието на сектора до 2020 г. Ботев посочи, че една от големите възможности пред България е развитието на балнеологичния и СПА-туризъм. България има огромно количество минерални води, а се ползват около 1,5% от възможностите, посочи зам.-министърът. По думите му при добро планиране страната може да се превърне в санаторуим и профилакторуим за цяла Европа, както е било по римско време.
Ботев призова бранша във Варна да окаже натиск върху кметската администрация за по-бързото приключване на ремонтите по улиците и в центъра на града. Той подчерта, че през лятото градът ще бъде домакин на серия визити от чуждестранни делегации и ще бъде много лоша реклама за целия български туризъм, ако посреща гости в настоящия си вид.