Предложение на Европейската комисия предвижда отпускане на 208 503 000 евро по програма „Козлодуй“ за периода 2014—2020 г., с които България да изведе опасните реактори от употреба, съобщи пресслужбата на ЕП. Това беше обсъдено в Европейския парламент в рамките на становището за извеждането от експлоатация на ядрените съоръжения в България, Литва и Словакия, което беше одобрено от Европейския парламент по време на обсъжданията за засилването на контрола и мерките за ядрена безопасност.

Финасирането за другите две опасни централи са 229 629 000 евро за „Игналина“ (Литва) за периода 2014—2017 г. и 114 815 000 евро по програма „Бохунице“ (Словакия) за периода 2014—2017 година. Удължаването на финансовата помощ за трите страни цели постигане на необратимо извеждане от експлоатация на ядрените мощности в страните на блокове 1—4 на АЕЦ „Козлодуй“, блокове 1 и 2 на АЕЦ „Игналина“ и блокове 1 и 2 на „Бохунице VI“.

В същото време трите държави членки ще трябва да покриват конкретни условия и цели, за да се продължи финансовата помощ от ЕС. Едно условия е транспониране на Директивата за ядрена безопасност в националното си законодателство и представяне пред ЕК на подробен план за извеждане от експлоатация на ядрените си съоръжения. Членове на комисията по енергетика предлагат тези планове да включват информация за очаквани проекти, конкретни действия, както и информация за това как „националното съфинансиране ще бъде осигурено в дългосрочен план“.
Еврокомисията от своя страна ще следи и отчита прогреса, осъществен от трите страни.

„Литва, Словакия и България използваха стари ядрени реактори, за които международната общност заключи, че са прекалено стари и не биха могли да бъдат ефективно модернизирани, за да отговарят на минималните изисквани стандарти за безопасност. В тази връзка, Европейската комисия трябва да осигури ефективното и икономично използване на еврофондовете. Целите трябва да съответстват на наличния бюджет и на създаването на разбираеми показатели за изпълнение, които впоследствие да могат да бъдат контролирани и отчитани по необходимост за изпълнението на програмата като цяло“, каза докладчикът на Европарламента, Жил Чичестер.

Депутатите предлагат еврокомисията да наблюдава изпълнението на програмите и да направи оценка за прогреса на държавите до края на 2017 г., докато ЕК предложи тази оценка да бъде направена до края на 2015 година. Европейската комисия може да преразгледа размера на отпуснатите средства, ако е необходимо, като „тяхното преразглеждане не трябва да застрашава стандартите за безопасност на ядрените съоръжения“, се казва в приетия от парламентарната комисия по енергетика текст.