Планираната противоминна операция в Черно море със съюзниците ни Румъния и Турция няма да нарушава Конвенцията от Монтрьо (регламентираща преминаването на военноморски съдове през Черноморските проливи, даваща контрол на Турция върху тях - бел. ред.), каза пред журналисти във Варна министърът на отбраната Тодор Тагарев, предава БТА.

По думите му ще бъде обхваната цялата българска изключителна икономическа зона.

Акцент в операцията ще бъдат маршрутите на търговските кораби. Преди да започне ще бъде подписан меморандум. Ще бъдат включени военни кораби на трите държави, уточни министърът на отбраната.

Снимка: Български военноморски сили

„Нашата позиция е, че операцията трябва да бъде отворена и за съюзници – за обмен на информация, евентуално за екипи за борба с мини, но без да се нарушава Конвенцията от Монтрьо“, подчерта министърът.

„Сигурността в Черно море е била и темата на заседанието на Североатлантическия съвет в състав посланици, проведено в „Евксиноград“ край Варна. Основните проблеми в този регион се предизвикват от агресивната политика на Русия, тя блокира морския трафик, пречи на използването на изключителната ни икономическа зона, създава рискове за сигурността ни“, подчерта той.

Освен по противоминната операция с Румъния и Турция, работим и за ускорено придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси, допълни Тагарев.

През лятото руски военни кораби навлязоха в изключителната икономическа зона на страната ни. Аргументът бе провеждане на военни учения, но целта бе блокиране на транспортните кораби, изнасящи зърно от Украйна.

Снимка: Ройтерс

„Обявяването на предупредителни райони в тях, опасни за корабоплаване, е недопустимо и вреди на икономическите и финансовите интереси на страната ни и на българските граждани“, гласеше позиция на Министерството на външните ни работи от 7 август.

„България осъжда решението на Москва да се оттегли от т.нар. Зърнена сделка, като използва продоволствената сигурност и хранителните доставки като оръжие за постигане на имперски амбиции. Целенасоченото разрушаване на цивилна инфраструктура, включително пристанищни съоръжения по река Дунав, създава сериозен риск от ескалация в региона“, обявиха тогава от МВнР.