Министерството на правосъдието обяви, че работи по проектозакон, с който отпада възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции. Това става ден, преди Европейската комисия да публикува доклад, в който остро критикува тази практика и я обвързва с рискове от корупция, пране на пари и подпомагане на международната организирана престъпност.
От влизането в сила на закона през 2013 г. досега, 50 са чужденците, които са получили български паспорт срещу инвестиция между един и два милиона лева.
Малта, Кипър и България са единствените страни в ЕС, които продават гражданство (и европейски паспорт) на богати бизнесмени, инвестирали 1-2 млн. евро. В 20 други държави от съюза инвестициите са основание само за получаване на право на пребиваване.
Инвеститорите поискали да останат у нас срещу крупна сума така и не са създали работни места, казват от правосъдното министерство. Това са хора с възможности от Русия, Египет, и Пакистан, а някои от тях са вложили пари в държавни ценни книжа.
„Много често става така, че една инвестиция съществува докато едно лице получи гражданство и след това не се поддържа”, посочи Десислава Ахладова, зам.-министър на правосъдието.
Според агенция „Ройтерс” в предварителния доклад на Европейската комисия се казва, че в няколко европейски страни има опасни схеми за продажба на гражданство в страни от Общността и така има риск от пране на пари и корупция. И още според материала се казва цитирам, че Малта, Кипър и България са единствените страни в 28-членния ЕС, в които действат схеми за продажба на гражданство."
Подобно отношение към инвеститор е практика и за други европейски държави, като само в Испания издадените визи са хиляди .
„Имаме достатъчно данни, че има спекулации, че се закупуват ценни книжа, които на практика се държат от адвокатски кантори и които се използват за целите за закона и се използват многократно от граждани без реални инвестиции”, коментира доц. Д-р Христо Христев, преподавател по европейско право в СУ.
Във вилата му в Черноморец украинецът Мариан Горбан размишлява, че гражданството няма да поблазни инвеститорите, а по-скоро обикновените хора. Разказва, че негова позната е плащала големи суми, за да получи документ.
„Тя е получила българско гражданство точно по този нелегален начин, защото иначе трябваше да чака неизвестно колко и как”, коментира Горбан.
След скандалите за издаване на българско гражданство по произход, то вече ще се дава след задължително владеене на български език, работа и доход у нас.
В официалното съобщение се подчертава, че предложението идва от работна група, сформирана още в средата на февруари 2018 г. и освен това за предприетите мерки по пресичане на евентуални злоупотреби е уведомена и ресорният еврокомисар Вера Йоурова.