България постави условия на Северна Македония за членството й в Европейския съюз. София поиска от Скопие промяна в учебниците по история, надписите в музеите и поведението на медиите.

Снимка: btvnovinite.bg

За първи път след подписването на договора за сътрудничество между София и Скопие най-чувствителните въпроси между двете страни рязко се оголиха. По инициатива на президента около два часа представителите на изпълнителната и законодателната власт обсъждаха условията за подкрепа на еврочленството на Македония.

Президент, премиер, двама вицепремиери и двама председатели на парламентарни комисии се събраха на консултации, за да изработят обща позиция за политиката към Северна Македония.

След разговорите президентът обяви, че има нужда от „открита, конкретна и конструктивна позиция в защита на българския национален интерес”.

„Особено внимание трябва да се обърне на учебните планове и програми, на текстовете в учебниците, на надписите в музеи и на паметни плочи. Важно е да се очертаят и т.нар. червени линии, които да гарантират, че европейската интеграция на Република Северна Македония няма да бъде за сметка на употребата на българската история, език и идентичност като разменна монета”, заяви президентът Радев.

Премиерът отправи апел към македонските политици и обяви, че още в петък през нощта е разговарял с президента по темата.  

„Нека приемем, че сме братски народи, нека тази братоубийствена война не продължава от страна на пропагандата в Скопие, защото ние по-близък народ, по-близки хора нямаме. Нашата позиция от първия ден досега е ясна, изключително важно те да разберат, че не може за наша сметка това да се случи, прекроявайки историята”, призова премиерът Бойко Борисов.

Вицепремиерът и министър на външните работи Eкатерина Захариева заяви, че подкрепата за Македония не е безусловна, „т.е сега на съвета би трябвало Република България да подкрепи, но с ясни конкретни условия”.

Вицепремиерът Красимир Каракачанов отрече да е поставял ултиматум, че ще напусне управлението, ако София не постави условия пред Скопие за еврочленството.

„Аз ултиматум не съм поставил. Казах, че тези хора  се подиграват с нас и печелят време, разигравайки ни. Имайте предвид, че  поредната среща а комисията е насрочена на 15 октомври, един ден преди да се съберат в Брюксел, за да вземат решение”, каза Каракачанов.

„Получаваме шамар от съседни нам държави, Каракачанов носи вина за този лошо направен договор”, смята пък лидерът на „Атака” Волен Сидеров.

„Ние предлагаме да излезем с обща декларация на Народното събрание, както направихме и когато беше приет договора”, каза Кристиян Вигенин от БСП.

Коментарът на македонския премиер дойде минути по-късно.

„Приемаме препоръките на България, възможно е много бързо да бъде намерено решение на откритите въпроси”, заяви Зоран Заев.

Специално за bTV двустранните отношения ментира и президентът на гозападната ни съседка Стево Пендаровски, който е убеден, че всичко ще се уреди в духа на договора за добросъседство и България ще продължи да подкрепя Северна Македония в нейната евроинтеграция.

На 15 октомври в Люксембург ще заседава Съветът по общи въпроси. А два дни по-късно евролидерите трябва да гласуват, и то единодушно.

България има и други възможности да спре Македония по пътя й към Европа. Ако решат, властите в София могат да казват не при всяко отваряне и затваряне на 35 преговорни глави по време на присъединителната процедура

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement