Членството на Северна Македония в ЕС е важно, но не може това да се случва за наша сметка, прекроявайки историята. Това каза премиерът Бойко Борисов в изявление след провелата се консултативна среща за отношенията със Северна Македония. 

„Нека приемем, че сме братски народи”, призова премиерът.

По думите му, ако спрем Северна Македония по пътя й към ЕС, това би било записано в историята, след като всички 27 страни са ги подкрепили.

„Темата за Западните Балкани беше издигната на най-високо ниво. Ние искаме и Албания да върви заедно с преговорите за Северна Македония. Никога не сме поставяли и не сме казвали, че безусловно подкрепяме влизането им в ЕС. Ние имаме 71 инструмента след това, мисля, че толкова са преговорните глави. Нека спрат да си играят с историята и миналото и да се концентрират върху бъдещето. Разбира се това бъдеще пряко ни интересува - коридор номер 8, разширяваме КПП“, добави още премиерът. 

Премиерът Бойко Борисов благодари за срещата, която свика днес президентът Румен Радев. "Чухме се в петък вечерта - той беше в Ню Йорк, аз в Сеул, но мисля, че добре сме се разбрали", каза Борисов. За съжаление не всички политически партии изпратиха лидерите си, което е неуважение към президента. Ние също имахме достатъчно работа, но днес съм тук, заедно с двамата си вицепремиери, добави той.

Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов поиска вчера страната ни да не бърза с даването на зелена светлина на Скопие за ЕС, докато не се изчистят всички  фалшификации от историята на българския народ в Македония. 

Нещата в работата на общата ни комисия не са задоволителни и причината е политиката на Скопие да печели време, каза днес Каракачанов. Тези хора се подиграват с нас и печелят време - следващата среща на Смесената комисия е на 15 октомври, един ден преди срещата на министрите и на ръководителите в Брюксел, където се очаква да се вземе решението за началото на преговорите, посочи още Каракачанов.

България не трябва да спира Северна Македония към членство в ЕС, но това не е безусловно, на първо място трябва да пази националните си интереси, посочи и вицепремиерът Екатерина Захариева. България би трябвало да подкрепи членството на Македония в ЕС, но с ясни и конкретни условия за изпълняване на ангажименти, допълни тя.