България е на пето място в Европа по детско затлъстяване от 32 държави, сочат данни на Световната здравна организация.
Национално изследване за хранене на населението над една година е установило значително нарастване на затлъстяването на момчетата до петгодишна възраст – 7,1 на сто през 2014 г. при 3,3% през 2004 г., съобщи, доц. Светослав Ханджиев.
При момичетата в същата възрастова рамка се забелязва обратната тенденция – на намаляване затлъстяването и консумиране на все повече полезни храни.
Най-рисковата група обаче са момчетата между 10 и 13-годишна възраст – при тях един от всеки пет вече е затлъстял.
Причините за тези данни са, че българчетата консумират много рядко полезни храни като мляко, риба, пълнозърнест хляб. За сметка на това те често се хранят с колбаси, чипсове и захарни изделия. Само 40% от българчетата всеки ден ядат плодове.
Най-големият проблем е прекомерната консумация на сол – около два пъти повече от необходимото количество.
Тревога буди и фактът, че българските деца се застояват сравнително дълго пред телевизора или компютъра. Данните, посочени от доц. Ханджиев, са: средно седмично около 25 – 26 часа пред екрана за българчетата, 14 часа за холандчетата, 17 часа в Гърция.
За избягване на заболяванията е много важно грижата да започне още в първите дни на бременността, като бъдещите майки не бива да качват повече от 15 до 20 кг.
За здраве и нормално тегло той препоръчва ходене пеш поне 45 минути на ден или около 10 000 крачки.
Много голям е проблемът с контрола на качеството на храните у нас, смята още доц. Ханджиев.
„Имаме доста деца с високостепенно затлъстяване. На седмица приемаме поне 4 – 5 деца, които са с високо кръвно и преддиабетно състояние“, каза пред bTV доц. Елисавета Стефанова от Клиниката по ендокринология на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“.
Здравословното меню в учлищните столове е една от мерките на държавата в борбата срещу затлъстяването. Специалистите пък предлагат въвеждането отделен предмет по здравословно хранене.
Вижте повече в репортажа на Кристина Газиева: