137 години от Освобождението на България от турско владичество. На този ден, през 1878 г. в Сан Стефано е подписан мирният договор между Русия и Османската империя, с който се създава новата Българска държава.
Стотици хиляди българи в цялата страна отбелязаха националния празник. В София, на площад Народно събрание се проведе тържествената заря-проверка.
С тържествен церемониал бяха посрещнати знамената на бойната слава, както и президентът на Републиката. Росен Плевнелиев подчерта, че в този ден българите заставаме като един.
„В този ден сме обединени в своята признателност и почит към хилядите войни – румънци, финландци, украинци, литовци и други войни, загинали в освободителната Руско-турско война. Подвигът им няма да бъде забравен и българския народ винаги ще се прекланя пред тяхната саможертва”, каза още държавният глава.
По-рано днес при паметника на Незнайния воин беше издигнато националното знаме. Президентът и председателят на Народното събрание поднесоха венци и цветя пред монумента.
Пред паметника беше и Негово Светейшество Българският патриарх Неофит. По-рано днес той отслужи и панихида и благодарствен молебен в памет на загиналите за свободата на България.
„Скъп за паметта на всеки православен българин е днешния 3-ти март - денят, с който за изстрадалия ни народ отново изгря светлината на свободата”, каза патриархът.
Премиерът Бойко Борисов изпрати поздравление до българите. Според него 3 март е събирателен символ както на свободата на България, така и на храбростта на всички нашите прадеди, пожертвали живота си, за да извоюват свободата ни.
Борисов призова към смирение и единение, за да постигнем националните си цели.
С гвардейски марш започна тържественото честване на 3 март в София. Стотици българи доведоха децата си, за да почетат подвига на хилядите руски и украински воини, загинали за свободата на България.
Третомартенските чествания продължиха с тържествена смяна на почетния караул пред президентството.
Шествие по случай 3-ти март проведоха и националистите от „Атака”. Специални гости бяха руските депутати Анаталий Карпов от „Единна Русия” и Роман Худяков от партията на националиста Владимир Жириновски. Волен Сидеров призова българския народ да се събуди, за да не се озове в робство за много дълги години. И отново поиска оставката на президента.
Тържествата на Шипка
Историческият връх и днес се превърна в символ на българския дух. Въпреки пронизващия студен вятър, хиляди българи дойдоха да почетат паметта на загиналите за свободата. Още в 6.30 часа екипът на bTV срещнахме млади хора, които пееха химна и развяваха трибагреника. Имаше майки с малки деца, изкачили всички близо 900 стъпала, имаше възрастни хора, дошли да почетат паметта на дедите си.
Днес, 137 години след Освобождението, семейство Василеви водят синовете си на Шипка, за да им предадат първия урок по родолюбие. Дядо Христо пък е тук, за да почете паметта на своя прадядо – един от многото опълченци, извоювали свободата на България с кръвта си.
Боевете на Шипка всъщност са се водили през август. Но цяла зима опълченците остават, за да бранят прохода, които е от ключово значение. 11 000 души са загубили живота си там в името на свободата, 9000 са загинали от студ. И въпреки, че и на днешния 3-ти март беше студено, това не отказа българите да се поклонят пред историята, която не се забравя.
Засилен интерес към музеите и галериите
Над 30 000 души посетиха Националния исторически музей. Най-голям интерес и днес предизвика тракийското златно съкровище, което скоро ще замине за Лувъра.
Без тематична изложба за празника Софийската градска галерия също регистрира рекордна посещаемост.
Русе посрещна 3-ти март с нов музей. След 23 години къщата на Баба Тонка отново отвори врати. Обновената експозиция включва ценни свидетелства за живота на семейство Обретенови, Руско-турската война и Освобождението. Сред най-интересните експонати са черепът на Стефан Караджа и оръжията на войводите Филип Тотю и Панайот Хитов.
И в Корпуса на НАТО в Солун посрещнаха трети март.
Огромен трибагреник се развя върху Шуменската болница. Внушителният флаг дълъг 25 метра, е дарение.
Най-голямото българско знаме
Най-голямото българско знаме - цели 300 метра, събра хиляди хора в Стара Загора. Те извървяха заедно с българския трикольор 3 километра до Самарското знаме.
Час преди началото на шествието стотици вече бяха заели местата с по-добра видимост.
300 военни носеха знамето. Съпровождаха ги хиляди хора. Заедно с флага те извървяха три километра до „Старозагорската Шипка” – мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора”. През лятото на 1877 г. там се водят решителните боеве за града на липите. Десетки опълченци загиват, за да спасят Самарското знаме.