Преди 137 години от малкото рибарско селище Сан Стефано идва новината, че България е свободна. Екип на bTV провери какво е останало от историята ни там.

„Йешилкьой” е един от най-скъпите квартали на Истанбул. Въпреки че е част от мегаполиса, в който всеки камък е история, мястото не е туристическа дестинация. Затова, когато питаме къде е кеят, хората ни вземат за объркани туристи.

„Ей на, там е морето, но там няма нищо интересно. Не знам защо сте дошли”, казва Рамазан.

„Йешилкьой” е новото име на Сан Стефано – бедно рибарско селище, където през 1878 г. е подписан мирният договор между Русия и Османската империя. Събитието е документирано в специална книга по поръчка на кметството. От нея разбираме, че преговорите са се водили в къща край морето, принадлежала на госпожа Нериман.

Сграда е единственият ориентир днес, който може да посочи къде точно се е намирала къщата, в която навремето е подписан Санстефанският мирен договор.

И стигаме до крайбрежно кафене. От къщата няма и следа. Официално – 8 години след подписване на договора е разрушена от земетресение. Но има и версия, че била срината от тогавашните власти заради негативната си слава.

„Сградата не представлява културно-историческа ценност за Турция и затова не е запазена. Ако вашето или руското правителство поискат тук да бъде поставен макет, който да напомня за подписването на договора, мисля, че Турция няма да има нищо против”, заяви кметският наместник на квартал „Йешилкьой” Бюлент Юртсевер.

Пак по снимка екипът ни търси друга сграда, в която някога отседнал руският княз Николай Николаевич. Фотография е запечатала паметния момент, в който князът обявява края на войната. Но и този имот днес не съществува. Днес мястото, където е провъзгласена свободата на България, е паркинг

Сградата, която е принадлежала на известна арменска фамилия, е била конюшня до края на 70-те години. Официалната версия за нея е, че е унищожена при голям пожар. Съседната чешма обаче, се ползва и до днес.

Така единственото нещо запазено от онова паметно събитие се оказва кръстът от намиращата се наблизо руска църква, съхраняван в София.

„Съдбата на тая църква е много странна - през Балканската война тая църква е взривена. Когато нашите войски достигат до там - те взимат кръста, който е бил на кубето на църквата и го пренасят в България”, обяснява шефът на НИМ Божидар Димитров.

Църква ще бъде възстановена след уговорка между Путин и Ердоган по време на срещата им преди няколко седмици.

  • България чества 137 години от Освобождението (ОБЗОР)
  • Зарята за Трети март (ВИДЕО)
  • Президентът: В този ден българите заставаме като един
  • "Атака": От турско иго ни освободи Русия, не ЕС (ГАЛЕРИЯ)
  • Тържествена смяна на караула на Трети март в София
  • Патриарх Неофит се помоли за доблестните воини, дали живота си за свободата
  • Тържествено издигане на националния флаг на Трети март (СНИМКИ)
  • „Трети март - три войни - три съдби" във Военноисторическия музей
  • Борисов поздравява за Трети март: Свободата е право, но и отговорност
  • Трети март на връх Шипка (ВИДЕО)