България отбелязва 137 години от Освобождението от турско владичество. На тази дата през 1878 г. в Сан Стефано е подписан мирният договор между Русия и Османската империя, с който се създава новата Българска държава. По случай националния празник на България, тържества ще има в цялата страна. По традиция кулминацията е на връх Шипка, където се води най-епичната битка по време на войната.
През август 1877 г. 7500 български опълченци и руски войници спират похода на 25-хилядната турска армия към Северна България с цената на живота си. Героичният им подвиг е ключов за спечелването на войната, след което е основана автономната държава България.
Връг Шипка посрещна 137-та годишнина от Освобождението обвит в гъста мъгла. Музейната експозиция в паметника пази много спомени от историческата битка. Най-важните моменти разказа историкът Павел Митков в ефира на предаването „Тази сутрин”:
Тежките зимни условия в Балкана изненадват дори руските воини. За стратегията, подготовката и хода на бойните действия историкът Павел Митков разказа от втория етаж на музейния комплекс „Шипка”:
Всяка година през август дружество „Традиция” прави възстановка на боевете на Шипка. Те носят автентични униформи и оръжия и застават на позициите на българските опълченци и руските воини. И на 3 март участниците във възстановката се качиха на върха, за да почетат паметта на загиналите за свободата на България.
Накрая духовият оркестър на Стара Загора допринесе за тържествената атмосфера на върха, като изпълни военните маршове, под които са марширували участниците в Руско-турската война.
Стотици граждани се качиха на върха, за да почетат паметта на загиналите за свободата на България.