Американската армия планира да разположи около 150 танка и бронирани превозни средства в няколко страни членки на НАТО. Част от тях ще бъдат разположени и в страни от Източна Европа, за участие в учения, съобщи американски генерал във вторник.
От Министерство на отбраната съобщиха за bTV, че при тях не е постъпвало искане за разполагане на танкове или друга техника на НАТО на територията на България. Няма и информация за военна операция или учение, които да предвиждат разполагането на допълнителни сили в страната ни.
Външният министър Даниел Митов обаче обясни, че страната ни е информирана за НАТО-вската операция и обеща, че ще излезе с позиция, ако се налага. „България е запозната винаги, когато става въпрос за партньорски отношения в сферата на сигурността и отбраната”, коментира министърът.
В региона ще се разполагат американски военнослужещи за по няколко месеца за провеждането на военни учения. Американските военни разглеждат възможностите за разпределяне на техниката на по-малки групи в България, Румъния, Полша и балтийските страни.
"Военнослужещите ще участват в ученията, след което ще се върнат, а техниката ще остане там на място", каза Ходжес и обясни, че това решение е много по-икономично.
При тези учения танковете и бронираната техника няма да се транспортират през Атлантическия океан, каза още той. В близко време генерал Ходжес ще направи препоръки относно начина на разпределение на тези танкове и бронирана техника из страните от Източна Европа, които са членки на НАТО", заяви генералът, който преди три седмици бе назначен начело на въоръжените сили на САЩ в Европа.
Това споразумение има предимството, че е "много по-евтино", отколкото да се налага да се транспортира танкове и бронирани превозни средства през Атлантическия океан преди всяко учение, подчерта генерал Ходжис.
"Ще обсъдим няколко опции, като например разпределяне на оборудването на малки партиди, примерно за батальон или за рота. Може би в балтийските държави, Полша, Румъния или България", каза той.
САЩ имат 29 хил. войници трайно базирани в Германия, Италия и Белгия, но Вашингтон увеличи броя на своите войници, разположени временно в региона, за да изпрати сигнал до Русия и нейните партньори от НАТО.
Присъединяването на Крим от Русия и нейната подкрепа за сепаратистките бунтовници в източната част на Украйна породиха сериозни опасения в региона, дълго време бил под съветско робство. В тази връзка пристигането на американските войски в няколко страни членки на НАТО бе особено добре прието, според генерал Ходжис.